Recenzja Sony Xperia E3 – telefon z LTE za przystępną cenę

Przed Wami Sony Xperia E3 – smartfon, który można dostać już za 599 złotych. Jesteście ciekawi, jakie możliwości oferuje ten 4,5-calowiec? Czy producent zadbał o odpowiednie podzespoły i wykonał go z dobrych materiałów? O tym wszystkim dowiecie się z dzisiejszej recenzji. Zapraszam do lektury!

xperia_e3_aparat_przod_mini

Specyfikacja techniczna:

  • System operacyjny: Android 4.4 KitKat,
  • Wyświetlacz: 4,5″ o rozdzielczości 480 x 854 pikseli,
  • Procesor: czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 400 o taktowaniu 1,2 GHz,
  • Grafika: Adreno 305
  • Pamięć RAM: 1 GB,
  • Pamięć wbudowana: 4 GB (możliwość rozszerzenia, dzięki karcie pamięci),
  • Kamera tylna: 5 Mpix,
  • Kamera przednia: 0,3 Mpix,
  • Łączność: Bluetooth wersja 4.0, Wi-Fi Hotspot, złącze audio 3,5 mm, AGPS, NFC, tethering przez USB, obsługa USB High speed 2.0, Smart Connect,
  • Bateria: 2330 mAh,
  • Wymiary: 137,1 x 69,4 x 8,5 mm,
  • Waga: 143,8 g.

 

Budowa

Już po wyjęciu z pudełka, Sony Xperia E3 zrobił na mnie dobre wrażenie. Urządzenie wygląda całkiem elegancko i solidnie. Materiał, z którego została wykonana obudowa sprawia, że telefon łatwo nie wyślizguje się z ręki, a nawet gdyby tak się stało, możliwe, że ochronią go gumowe narożniki. Na pochwałę zasługuje to, że grubość telefonu wynosi 8,5 mm, co w połączeniu z 4,5-calowym ekranem i wagą 143 gramów, sprawia, że pewnie trzyma się w dłoni. Tylna klapka jest matowa, odporna na zarysowania i elastyczna – zawsze jak ją zdejmowałem, obawiałem się, że coś strzeli, ale tak się nie stało. Po kilku próbach wyginania telefonu na wszelkie możliwe sposoby, uznałem, że jego wszystkie elementy są dobrze spasowane.

Prosty i elegancki design to jedna z zalet Sony Xperia E3

Prosty i elegancki design to jedna z zalet Sony Xperia E3

Żaden smartfon nie jest pozbawiony wad i tak samo jest w tym przypadku. Najbardziej nie spodobały mi się ramki, które są zdecydowanie za duże. Niektórych może drażnić fakt, że wgłębienia sugerujące obecność głośników stereo z droższych modeli są jedynie imitacją – pod siateczką znajduje się mikrofon i przetwornik rozmów. Zazwyczaj do słuchania muzyki używa się słuchawek, ale sama jakość dźwięku z tylnego głośniczka wyklucza inne opcje. Również osoby lubiące pstrykać fotki, będą miały powód do narzekania – producent nie umieścił dedykowanego przycisku aparatu, który według mnie bardzo ułatwia życie.

Poszczególne elementy w Xperia E3 zostały dobrze ulokowane. Z przodu, nad ekranem został umieszczony 0,3-megapikselowy aparat oraz czujnik oświetlenia i zbliżeniowy. Przestrzeń pod wyświetlaczem nie została w żaden sposób zagospodarowana, a szkoda. Na górze znajduje się standardowe wejście słuchawkowe (mini jack 3,5 mm), z którym miałem pewne problemy, ale o tym w dalszej części recenzji. Na prawym boku jest przycisk służący, np. do zmiany poziomu głośności oraz charakterystyczny, znany z flagowców Sony, srebrny guzik odpowiadający za włączanie, wyłączanie i blokadę telefonu. Gniazdo micro USB zostało umieszczone na lewej krawędzi, zaś slot na kartę pamięci (microSD) znajduje się pod klapką, podobnie jak wejście na kartę SIM (microSIM). Na „pleckach” został zamontowany dodatkowy mikrofon, moduł NFC, głośnik i oczywiście aparat o rozdzielczości 5 megapikseli, któremu towarzyszy dioda doświetlająca.

 

 

Ekran

Jak już wspomniałem, wyświetlacz ma przekątną 4,5 cala i pracuje w rozdzielczości 480 x 854 pikseli. Jakość obrazu nie zachwyca, ale nie można mieć wszystkiego, szczególnie w tej cenie. Poza tym, niektórzy mogą nie widzieć pojedynczych punktów, więc zagęszczenie wynoszące 218 PPI będzie w sam raz, tym bardziej dla tych, którzy wcześniej mieli słabszy model. Co więcej, należy wspomnieć o jasności ekranu, która jest dość wysoka. Myślę, że nie powinno być problemów podczas korzystania w słoneczne dni. Kolory mogłyby być bardziej żywe, ale pomimo tego jest dobrze – w końcu to tylko IPS. Lepsze mogłoby być nie tylko nasycenie, ale także kąty widzenia. Po przechyleniu telefonu, łatwo można dostrzec zmiany w wyświetlanym obrazie, ale z drugiej strony, to nie telewizor i zazwyczaj trzymamy go prosto przed oczami. Delikatne zmiany kąta patrzenia nie wpływają znacząco na spadek kontrastu czy nasycenie barw i myślę, że „zwykli” użytkownicy powinni być zadowoleni.

Producent podaje, że ekran jest odporny na zarysowania i został wykonany z hartowanego szkła. Nie sprawdzałem jego wytrzymałości, ani razu mi nie upadł, ale od razu zauważyłem, że łatwo o ślady palców, które potrafią być denerwujące. Digitizer wykrywa 5 punktów nacisku, a czułość na dotyk jest prawidłowa – wszystko działa jak należy.

xperia_e3_aparat_przod_mini

Jakość obrazu nie zachwyca, ale nie można mieć wszystkiego, szczególnie w tej cenie

 

 

Aparat

Jakość wykonywanych zdjęć nie powala na kolana. Odwzorowanie barw czy poziom szczegółów pozostawia wiele do życzenia, co było do przewidzenia. Nie można wymagać zbyt wiele po aparacie o rozdzielczości 5 megapikseli. Zdjęcia zrobione w trybie HDR wyglądają nieco sztucznie, ostrość dość długo się nastawia, ale Sony rekompensuje to różnymi trybami, takimi jak tryb kreatywny, efekt AR czy rozległa panorama. Co do tego ostatniego, dodam tylko, że ciężko wyłapać prędkość z jaką należy przesuwać telefon – raz było za szybko, innym razem nie wykorzystałem całej przestrzeni. Udało się po kilku próbach.  Smartfon rejestruje filmy w rozdzielczości 1080p, ale podobnie jak w przypadku zdjęć – szału nie ma. Takie rozwiązanie nie zastąpi normalnej kamery i należy traktować to jako zwykły gadżet.

Przykładowe zdjęcia:

Tryb panoramy robi wrażenie

Tryb panoramy robi wrażenie

 

Interface aplikacji aparatu:

 

 

Dźwięk

Zacznę od jakości rozmów. Tutaj Xperia E3 zaskoczył mnie pozytywnie. Rozmówcę słuchać bardzo czysto i wyraźnie, a „po naszej stronie” znajduje się dodatkowy mikrofon, który zasługuje na plus za redukcję szumów i innych dźwięków utrudniających komunikację. Na świecie musi być równowaga i dużym minusem jest gubienie zasięgu z niewiadomych mi przyczyn. Na ponowne połączenie z siecią nieraz musiałem czekać nawet do ok. 2 minut.

Nie ma innej możliwości na przesłuchanie ulubionego albumu jak podłączenie słuchawek

Nie ma innej możliwości na przesłuchanie ulubionego albumu jak podłączenie słuchawek

Pora przejść do jakości odtwarzanej muzyki. Głośnik umieszczony z tyłu wydaje z siebie bardzo stłumiony dźwięk i raczej nie ma innej możliwości na przesłuchanie ulubionego albumu jak podłączenie słuchawek. Tutaj kolejna niespodzianka. Na cele recenzji użyłem Xiaomi Piston v2, które posiadają pilot z mikrofonem na kablu. Nie dość, że opornie wchodziły do gniazda to jeszcze po podłączeniu, okazało się, że Xperia E3 ich nie rozpoznaje, a dźwięk wydobywa się z głośnika, zaś w przypadku słuchawek bez pilota, telefon widział je od razu. Następnego dnia spróbowałem jeszcze raz z Xiaomi i „załapało”. Po ponownym wpięciu do gniazda, telefon znowu ich nie widział i tak w kółko. Wracając do jakości dźwięku z słuchawek, jest ona do zaakceptowania, w przypadku codziennych zastosowań. Mogę być bardziej wymagający od przeciętnych użytkowników, bo słucham muzyki całymi dniami i jak dla mnie, brakowało niskich tonów. Smartfon gra poprawnie, a na duży plus zasługuje wbudowany equalizer. Aplikacja muzyczna jest rozbudowana i oferuje wiele opcji, dzięki którym każdy, w pewnym stopniu, dostosuje dźwięk do swoich wymagań.

 

 

Internet

Internet przegląda się bardzo przyjemnie. Smartfon szybko łączy się z Wi-Fi, a sama przeglądarka działa płynnie i stabilnie. Sony należy pochwalić za moduł LTE, który znacznie przyspiesza wczytywanie stron. Dzięki temu telefonowi, będziecie chcieli być cały czas połączeni z siecią.

Screenshot_2015-02-01-00-39-11

Wasza ulubiona strona na ekranie Xperia E3

 

 

Wydajność

Za stabilną pracę tego modelu odpowiada czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 400 o częstotliwości 1,2 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz grafika Adreno 305. W codziennych zastosowaniach, telefon spisuje się bardzo dobrze. Czasem zdarza mu się troszkę dłużej pomyśleć, ale patrząc na cenę jest to do wybaczenia. Wydajność, jak na średnią klasę smartfona jest odpowiednia. Poniżej przedstawiam wyniki testów, które przeprowadziłem:

Przyszli właściciele Xperia E3 muszą pamiętać o dokupieniu karty pamięci microSD (do 32 GB), ponieważ wbudowanej przestrzeni na dane jest tu tylko 4 GB. Należy zaznaczyć, że zainstalowanie większych gier może być kłopotliwe. Bez instalacji dodatkowych programów, możemy mieć problem z przeniesieniem danych na kartę pamięci. Zresztą, nawet w trakcie rozgrywki, w przypadku grafiki 3D, musimy liczyć się z lagami. Z niezbyt wymagającymi grami, telefon radzi sobie bardzo dobrze.

Pora wspomnieć o wrażeniach z oglądania filmów. Możemy uruchomić klipy w rozdzielczości 1080p, ale należy zaznaczyć, że urządzenie nie obsługuje formatu AC3 oraz DTS. Myślę, że o rozdzielczości 4K wspominać nie muszę. Korzystając ze standardowej aplikacji, wszystko działa jak potrzeba, ale rozczarowała mnie jedna rzecz – brak możliwości blokady ekranu podczas oglądania filmu. Szkoda, bo to bardzo przydatne, szczególnie gdy trzymamy telefon w ręce.

 

 

Bateria

Czas pracy na baterii to coś, na co trzeba zwracać uwagę podczas kupna nowego urządzenia. Nie wiem jak Wy, ale ja nie lubię ładować telefonu co wieczór. W przypadku tego smartfona, na szczęście tego nie doświadczyłem. Zamontowana pod zgrabną obudową bateria o pojemności 2330 mAh to wielka zaleta. Na jednym ładowaniu można spokojnie wyciągnąć 2 dni, jeśli oszczędnie korzysta się z internetu i gier. Bateria od zera do pełnego poziomu ładuje się w ok. 3 godziny, co jest standardowym wynikiem.

Screenshot_2015-02-03-21-39-17

Bateria wytrzyma 2 dni bez podpięcia do gniazda

 

 

Podsumowanie

Sony Xperia E3 to coś dla tych, którzy poszukują elegancko prezentującego się i płynnie działającego smartfona w dobrej cenie. Nie zastąpi on zwykłego aparatu, kamery czy konsoli, ale dzięki tej recenzji wiecie, czego się po nim spodziewać. Dla przeciętnego użytkownika, który czasem pstryknie fotkę, przejrzy ulubione strony internetowe i od czasu do czasu zagra w niezbyt wymagającą grę, będzie to dobry wybór. Ci, którzy chcą lepszych parametrów, muszą bardziej odchudzić swój portfel.

Kup Sony Xperia E3 jak najtaniej się da!

Podziel się ze znajomymi: