Wielozadaniowość – jeden monitor, a może kilka?

Wielozadaniowość jest obecnie coraz częstszym wymogiem – pracując, musimy jednocześnie używać kilku różnych programów. Ciągłe przełączanie się między oknami aplikacji jest mało efektywnym rozwiązaniem. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą monitory ultrapanoramiczne oraz konfiguracje składające się z kilku ekranów.

AOC U3477PQU – przykład monitora 21:9 zaprojektowanego z myślą o wielozadaniowości

AOC U3477PQU – przykład monitora 21:9 zaprojektowanego z myślą o wielozadaniowości

Monitory ultrapanoramiczne

Skuteczna praca wielozadaniowa wymaga ekranu o odpowiednio dużej przekątnej oraz możliwie wysokiej rozdzielczości. W przypadku takiego scenariusza jako pierwsze na myśl przychodzą ekrany o proporcjach 21:9. Dzięki ich dużej szerokości zmieszczenie obok siebie kilku okien programów lub nawet czterech stron A4 w edytorze tekstowym nie stanowi problemu. Dodatkową korzyścią są wrażenia płynące z grania w np. gry wyścigowe lub takie, które oferują widok z perspektywy trzeciej osoby.

AOC C3583FQ – coraz bardziej popularne stają monitory ultrapanoramiczne o zakrzywionych panelach

AOC C3583FQ – coraz bardziej popularne stają monitory ultrapanoramiczne o zakrzywionych panelach

Konfiguracje wielomonitorowe

Jeśli przestrzeń robocza oferowana przez monitory ultrapanoramiczne jest niewystarczająca, rozwiązaniem jest stworzenie konfiguracji wielomonitorowej. W zależności od preferencji można ustawić monitory obok siebie w standardowym, poziomym ustawieniu, bądź w pozycji pionowej. Bardzo pomocne w takiej sytuacji są uchwyty ścienne lub biurkowe. Obróbka materiału wideo 4K bez skalowania staje się dużo przyjemniejsza na takiej konfiguracji.

Cztery monitory o rozdzielczości 1440p lub 4K oferują ogromną przestrzeń roboczą (zdjęcie z serwisu eTeknix)

Cztery monitory o rozdzielczości 1440p lub 4K oferują ogromną przestrzeń roboczą (zdjęcie z serwisu eTeknix)

Duża liczba złączy

Multitasking nie musi oznaczać jedynie pracy z kilkoma programami jednocześnie. Monitory z dużą liczbą złączy umożliwiają równoległą pracę na kilku urządzeniach. Możliwości rosną jeszcze bardziej dzięki funkcjom, które pozwalają na wyświetlanie obrazu z wielu różnych źródeł jednocześnie. Mowa tu o Picture in Picture, czy funkcji podziału ekranu na cztery części, W przypadku trybu Picture in Picture można np. pracować na arkuszu kalkulacyjnym, a w małym okienku w rogu ekranu mieć podgląd obrazu z kamery, która znajduje się w pokoju dziecka. Poza złączami wideo warto zwrócić uwagę na ewentualny hub USB (najlepiej w wersji 3.0) wbudowany w monitor. Jest to detal, który potrafi dodatkowo usprawnić naszą pracę.

AOC Q3277PQU i U3277PQU zostały wyposażone w złącza DisplayPort, HDMI z MHL, DVI, VGA oraz USB 3.0

AOC Q3277PQU i U3277PQU zostały wyposażone w złącza DisplayPort, HDMI z MHL, DVI, VGA oraz USB 3.0

 

Źródło, fot.: informacja prasowa

Podziel się ze znajomymi: