Co kryje się pod pojęciem „usługi informatyczne”?

Wiele firm oferuje szeroko pojęte usługi informatyczne. W dzisiejszych czasach nie powinniśmy traktować tego pojęcia podręcznikowo, gdyż kryje się pod nim coraz więcej usług. Właściwie każda branża może pochwalić się ich wykonywaniem. Może się to wydawać niedorzeczne, lecz takie są realia. Jak zatem jest to możliwie?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zrozumieć, czym tak naprawdę są usługi informatyczne. Ogólnie przyjęło się, że są to prace z zakresu informatyki. Firmy, które zajmują się tworzeniem stron internetowym czy też marketingiem w tej dziedzinie, z pewnością można zaliczyć do tej grupy. Chcąc wykonać witrynę internetową, często zlecamy ją agencjom interaktywnym, gdyż sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy. Na podstawie naszych wytycznych realizowany jest projekt, którego efektem jest nasza strona. Nikogo nie zdziwi zatem fakt, jeśli nazwiemy to usługą informatyczną. To samo tyczy się na przykład jej późniejszego administrowania czy też promowania w Internecie za pomocą pozycjonowania czy też linków sponsorowanych. Tworzenie naszego wizerunku w sieci za pomocą portali społecznościowych również można pod to podpiąć. Jednak czy zbudowanie sieci komputerowej w nowo powstałym biurze również możemy nazwać usługą informatyczną?

document-428338_1280

W dzisiejszych czasach okazuje się, że jak najbardziej tak. Wykonanie takiej infrastruktury także należy do zbioru takich usług. Nie musimy koniecznie być programistami czy grafikami, co jeszcze do niedawna wydawało się czymś oczywistym. Sytuacja na rynku znacznie się zmieniła i tego typu pojęcia nie są już tak ściśle związane z pracami programistycznymi.

Podsumowując, każda usługa związana bezpośrednio lub pośrednio ze sprzętem komputerowym czy też telekomunikacyjnym może być nazwana informatyczną. Zatem zwykły serwis komputerowy trudniący się naprawą czy wgrywaniem oprogramowania także będzie posługiwał się takim zapisem w swojej ofercie i nie będzie w tym nic dziwnego. Osoby, którym wydaje się, że trzeba być wykształconym informatykiem, aby świadczyć tego typu usługi często nie są świadome tego, że pojęcie to tak naprawdę może nic nie znaczyć.

Zdarzają się nawet sytuacje absurdalne, kiedy to firma przeprowadzkowa oferuje usługi informatyczne w zakresie podłączenia sprzętu komputerowego w nowym mieszkaniu. Tak naprawdę wiąże się to z wciśnięciem wtyczki zasilania do gniazdka i podłączeniem monitora, klawiatury oraz myszki do komputera. W tym przypadku nie musimy posiadać profesjonalnej wiedzy, żeby to zrobić, a mimo to usługa informatyczna została wykonana. Musimy więc zdawać sobie sprawę, że tego typu informacje w ofercie firm nie muszą oznaczać wysoko wykwalifikowanej usługi. Często to jedynie chwyt marketingowy mający przyciągnąć klienta.

Tak czy inaczej usługi informatyczne to szerokie pojęcie i można pod nie podpiąć naprawdę wiele czynności. To, co kiedyś było zarezerwowane wyłącznie dla prac programistycznych, dzisiaj przedstawia się zupełnie inaczej. Jedni uważają to za profanację, inni natomiast podchodzą do tego z dystansem. Nie pozostaje nic innego, jak zaakceptować taki stan rzeczy.

Publikację przygotowała firma JMI – informatyka to nasza specjalność.

Uwaga – artykuł sponsorowany! Powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.

Podziel się ze znajomymi: