Jaki program do wystawiania faktur wybrać?

Jesteś początkującym przedsiębiorcą? Otworzyłeś właśnie działalność gospodarczą i szukasz sprawdzonego programu do wystawiania faktur, który zagwarantuje, że twoje dokumenty będą zgodne z prawem? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając program do faktur online.

Jak program do faktur wybrać? Czym się kierować?

Program do wystawiania faktur jest absolutnie niezbędny w każdej firmie. Dzisiaj dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu cały ten proces księgowy może być znacznie prostszy i szybszy niż jeszcze kilka lat temu. Warunkiem jest jednak odpowiednio dobrany program do fakturowania. Jaki program do faktur wybrać? Przede wszystkim intuicyjny i prosty w obsłudze, szczególnie jeśli ma być on dedykowany osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą albo mały biznes bez rozbudowanej księgowości. Coraz więcej programów do wystawiania faktur online jest na tyle prostych w obsłudze, że nie wymaga szczególnej wiedzy księgowej czy informatycznej.

Drugi bardzo ważny element to aktualizacja programu. Do wystawiania dokumentów (faktur kosztowych, faktury VAT oraz szeregu innych) potrzebujesz programu, który zagwarantuje ci przygotowanie dokumentów zgodnie z prawem. To zaś jak wiemy, często się zmienia. Aby wystawiać faktury, musisz mieć pewność, że przygotowane druki będą zgodne z obowiązującymi zaleceniami. Koniecznie więc sprawdź, czy program, który kupujesz, jest aktualizowany i odpowiednio dostosowywany do obowiązujących przepisów. Pamiętaj, że odpowiedzialność ostatecznie spada na ciebie, a nie na dostawcę oprogramowania.

Program do fakturowania online powinien także dawać dostęp do wszystkich rodzajów dokumentów. Oczywiście nie zawsze potrzebujesz wszystkich, natomiast warto postawić na program, który pozwala wystawiać różne faktury: dokumenty faktur VAT, faktury zaliczkowe, korekty, VAT marża, faktury końcowe. Dla części przedsiębiorców ważne będą także np. paragony fiskalne, faktury dla podmiotów zagranicznych/

Wystawianie faktur i….? Na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę?

Dla początkujących przedsiębiorców być może rozbudowany zestaw funkcjonalności nie będzie konieczny, natomiast warto zadbać, aby program oferował m.in.:

 • szybkie wystawianie wszystkich rodzajów faktur,
 • możliwość weryfikacji dokumentu przed wydrukiem,
 • własną numerację dokumentów,
 • możliwość zapisu dokumentów — PDF, HTML, JPG, XML,
 • możliwość wysyłki mailem,
 • wydruk cennika oraz listy firm, eksportowanie i importowanie z baz SQL, z plików tekstowych CSV, Excel, HTML jak i XML,
 • definiowanie nazwy firm i towarów,
 • funkcję raportów,
 • współpracę z czytnikami kodów kreskowych, drukarkami fiskalnymi i innymi urządzeniami,
 • kopię bezpieczeństwa,
 • praca zdalną przez internet lub w sieci lokalnej.

Dla wielu przedsiębiorców ważne będzie także możliwość zaawansowanego zarządzania magazynem lub też wystawianie faktur abonamentowych.

undefined

Podziel się ze znajomymi: