Jak przyśpieszyć sklep PrestaShop wykorzystując format zdjęć WebP?

Właściciele sklepów internetowych internetowych, na których znajduje się mnóstwo zdjęć obawiają się, że czas ładowania się strony www jest zbyt długi. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt. Im dłużej będzie ładowała się strona internetowa tym istnieje większe prawdopodobieństwo braku konwersji. Klienci nie będą bowiem zainteresowani czekać kilak minut na to, aż strona się załaduje. Istnieje jednak bardzo prosty sposób na zmniejszenie zdjęć i tym samym zwiększenie prędkości ładowania się strony www.

Czym dokładnie jest WebP, a także technika Lazy Load?

Co warto wiedzieć o prestashop webp? Jakie są atuty tego rozwiązania? W najprostszym możliwym ujęciu WebP jest bardzo prostym formatem kompresji obrazów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że konwertując JPG oraz PNG do wspomnianego WebP możliwe jest zmniejszenie ich nawet o 85%. Ponadto zdjęcia w żaden sposób nie stracą na jakości. Godny uwagi jest fakt, że format jest promowany przez Google. Lazy Load jest techniką, która sprawia, że będą pobierały się obrazy, które w danym momencie znajdują się w oknie przeglądarki. Z kolei obrazy, których nie będzie widział dany odbiorca, nie będą ładowane, dopóki do nich nie zescrolluje. Technika jest w stanie zdecydowanie przyspieszyć ładowanie się ociężałych stron, a także sklepów internetowych. Dodatkowo przyczynia się do mniejszej ilości pobieranych danych przede wszystkim na urządzeniach mobilnych.

PrestaShop & WebP

Należy mieć świadomość, że moduł Images Optimizer został rozszerzony o kompleksową obsługę formatu WebP. Nie można zapomnieć, że format zarówno jest bardzo promowany przez wyszukiwarkę Google, jak i coraz szerzej wykorzystywany w internecie. Właściciele sklepów internetowych, którzy podejmą decyzję o wykorzystaniu formatu WebP nie tylko skrócą czas ładowania się swojej strony internetowej, ale również osiągną znacznie lepsze wyniki w GTMetrix, Lighthouse czy Google Page Speed.

Co jeszcze warto wiedzieć o konwersji zdjęć produktów do formatu WebP?

Rekomendowane jest optymalizowanie zdjęć produktów, kategorii, a także obrazków na stronach CMS czy w opisach produktów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że konwersja będzie obejmowała także obrazki wyświetlane przez moduły galerii czy bloga. Oczywiście przyczynia się to do znacznego skrócenia czasu ładowania danego sklepu na urządzeniach mobilnych. Ponadto podnosi to wartość SEO sklepu internetowego.

Wystarczy tylko zainstalować i cieszyć się z korzystania

Osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z omawianego rozwiązania powinny w pierwszej kolejności zainstalować moduł, a następnie włączyć konwersje do formatu WebP. Dzięki temu praktycznie wszystkie zdjęcia, które zostaną w danym sklepie wgrane w formacie PNG lub JPG zostaną od razu konwertowane do omawianego formatu WebP. Należy mieć świadomość, że moduł dokona przekonwertowania istniejących zdjęć w momencie, gdy będzie konieczność załadowania ich w przeglądarce. W ten prosty sposób serwer w żaden sposób nie odczuje procesu odbywającego się w tle.

 

Podziel się ze znajomymi: