Jaki język programowania wybrać?

Wiele osób, które chce zacząć swoją przygodę z programowaniem, staje przed wyborem najbardziej odpowiedniego języka. W jaki sposób można uprościć podjęcie tak trudnej decyzji? O wiele łatwiej zdecydujesz jeśli dowiesz się, na czym pisanie kodu polega.

com

Programowanie to właściwie pisanie instrukcji, które będzie wykonywał komputer. Te instrukcje mogą być pisane w wielu różnorakich językach, różniących się od siebie zarówno zastosowaniem jak i sposobem pisania. Aby wybrać język najbardziej odpowiadający temu, co chcesz za pomocą swojego programu uzyskać, musisz poznać możliwości każdego z nich. Dopiero wówczas będziesz w stanie sprawić, by pisany program spełnił pokładane w nim nadzieje.

Marzysz o tworzeniu gier komputerowych? Gdy odpowiadasz na tak postawione pytanie twierdząco, musisz wziąć pod uwagę naukę przede wszystkim zapoznanie się z językami takimi jak C, C++ i C#, a także podobnymi. Każdy z nich umożliwia pisanie własnych aplikacji i gier. O ile są one uważane za jedne z najtrudniejszych do nauki, wiedza na ich temat umożliwia najgłębsze zrozumienie nie tylko zasad rządzących programowaniem, ale również tego, w jaki sposób komputer przetwarza napisane linijki kodu. Taka wiedza okazuje się bardzo przydatna właściwie w każdym rodzaju programowania.

Chciałbyś tworzyć interaktywne wtyczki obecne na stronach internetowych lub aplikacje mobilne? Jeśli tak, wybierz JavaScript służący do pisania wtyczek lub Java, umożliwiającą tworzenie własnych aplikacji mobilnych. Nie daj się zwieść podobnie brzmiącym nazwom, są to dwa całkowicie różne języki. Niezależnie od tego, na który z nich ostatecznie się zdecydujesz, osoby znające choćby jeden z nich są dziś poszukiwane na rynku pracy, co oznacza otwierające się możliwości znalezienia pracy.

W trakcie podejmowania decyzji o wyborze pierwszego języka programowania warto również zwrócić uwagę na możliwości oferowane przez Python i PHP. Każdy z nich oferuje cały szereg możliwości zastosowań, a przy tym oba są relatywnie łatwe do opanowania. Co więcej, ich popularność sprawia, że z łatwością odnajdziesz w sieci bardzo wiele tutoriali i kursów, które umożliwią uzyskanie umiejętności posługiwania się nimi.

W dzisiejszym świecie, co łatwo możesz sprawdzić przeglądając ogłoszenia o pracy dla programistów, nie wystarczy znajomość jednego języka. Oznacza to, że powinieneś dokładnie sprawdzić, które z języków są najbardziej poszukiwane, a następnie rozpocząć zdobywanie wiedzy właśnie w takim zakresie, jaki jest najbardziej pożądany przez potencjalnych pracodawców.

Jak się uczyć programowania?

O ile w większości przypadków dla pracodawców poszukujących pracowników ważniejsze jest z reguły to, czy posiadają oni praktyczne umiejętności, rozważ pójście na studia. Tego rodzaju nauka trwa długo, niemniej daje możliwość spróbowania swoich sił w wielu z popularnych dziś języków programowania, a tym samym zwiększa szanse na rynku pracy.

Nie każdy, z różnych przyczyn, może pozwolić sobie na luksus studiowania przez kilka lat. Jeśli zaliczasz się do osób będących w takiej sytuacji, nie stoisz na straconej pozycji. Nawet w przypadku braku czasu związanego z regularną pracą, możesz nauczyć się programowania, poświęcając na to swój wolny czas. W sieci znajdziesz wiele bardzo dobrych kursów, które nie są tak kosztowne jak studia, a pozwalają na uzyskanie wiedzy potrzebnej do rozpoczęcia kariery zawodowej jako programista.

Możesz również korzystać z bezpłatnych kursów, a także podręczników, jakie znajdziesz w bibliotekach. Decydując się na tego rodzaju zdobywanie wiedzy musisz jednak mieć świadomość tego, że jesteś zdany na samego siebie, co może nie tylko przedłużyć proces zdobywania wiedzy, ale również sprawić, że porzucisz naukę przed jej ukończeniem. Samokształcenie wymaga dużej samodyscypliny, co trzeba mieć na uwadze decydując się na tego rodzaju wysiłek.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę kodilla.com/pl specjalizującej się w kursach tworzenia stron internetowych, między innymi kursów HTML i CSS.

 

Uwaga – powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.

Podziel się ze znajomymi: