Klawiatura do komputera – sposób na komunikację z urządzeniem

Klawiatura jest mostem między człowiekiem a urządzeniem. Umożliwia pozyskiwanie informacji oraz wydawanie mu poleceń. To wystarczy, aby zrozumieć, jak istotny jest jej wybór. Przed jej zakupem należy wziąć więc pod uwagę kilka czynników. Inaczej, zamiast ułatwiać pracę, klawiatura do komputera może wywoływać frustrację, ilekroć zabierzesz się do pracy.

 

Rola klawiatury do komputera

Choć, co jakiś czas producenci starają się je zastąpić, to do tej pory nie powstał lepszy łącznik między ludźmi a komputerem niż klawiatura i myszka. Do pewnych zadań świetnie nadają się tablety z ekranem dotykowym, jednak wystukanie na nich więcej niż kilku linijek tekstu zakrawa na cud.

Jak rozpoznać dobrą klawiaturę?

Dobra klawiatura powinna być ledwo zauważalna dla osoby, która z niej korzysta. Oczywiście musi być wyczuwalna i dopasowana do kształtu dłoni. Jednak nie jest wskazane, aby odwracała uwagę od tego, co dzieje się na ekranie. Dlatego po pewnym czasie użytkownik powinien przestać skupiać się na naciskanych klawiszach i delikatnym stukaniu, które wydają. Jakie decyzje trzeba więc podjąć, aby stworzyć z klawiaturą równie udany związek?

Klawiatura do komputera: przewodowa czy bezprzewodowa?

Jedna i druga ma swoje atuty. Na pewno za klawiaturą bezprzewodową przemawia brak plączących się na biurku kabli. Jednak trzeba się przygotować na to, że połączenie między nią a jednostką centralną może się czasem zrywać. Poza tym, podczas pracy należy stale kontrolować stan naładowania jej baterii.

Klawiatura przewodowa do komputera wydaje się więc pewniejszym rozwiązaniem. Wybiorą ją osoby, którym zależy na stałości połączenia. Sprawdzi się do celów biurowych czy biznesowych. Wydawać by się mogło, że fani technologii, jakimi są gracze, wybiorą wersję bezprzewodową, jednak większość z nich również decyduje się na tę z kablem. Kilka modeli klawiatur znajdziesz w asortymencie sklepu Komputery dla firm.

Przydatne dodatki w klawiaturach

Aby klawiatura była jak najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, warto przyjrzeć się kilku cechom, które korzystanie z niej uczynią bardziej komfortowym.

Wygodna konstrukcja biurowa

Dla osób dużo piszących polecane są wytrzymałe, ciche i odporne na zalanie napojami modele o niskim profilu i klawiszami o średnim skoku, np. DELL KB522. Te cechy sprawiają, że pisanie jest ułatwione, a praca staje się efektywniejsza.

Stopka

W dużym stopniu wpływa na ogólny komfort użytkowania. Stopki zapobiegają przesuwaniu się klawiatury po powierzchni biurka.

Podświetlenie klawiszy

To cecha szczególnie przydatna dla osób pracujących wieczorami i w nocy.

Czy można obejść się bez klawiatury?

Teoretycznie można skorzystać z wbudowanej w systemie operacyjnym klawiatury ekranowej. Wirtualna klawiatura ma jednak ograniczoną funkcjonalność. Przy jej pomocy można wprowadzić co najwyżej kilka poprawek. Być może w przyszłości czeka nas rewolucja i wirtualne klawiatury staną się bardziej intuicyjne. Jednak na razie pozostaje to w sferze rozważań i projektów, które jeszcze nie zadomowiły się w naszej codzienności. A pisać jakoś trzeba.

Podziel się ze znajomymi: