Naprawa projektora – co warto wiedzieć?

Projektory to urządzenia, które trzeba regularnie przeglądać i używać ich zgodnie z przeznaczeniem. Podstawą dobrej eksploatacji jest dbanie o czystość miejsca, w jakim projektor stoi albo wisi, tak aby wentylacyjne kanały zaciągały czyste powietrze o pokojowej temperaturze. Nieprawidłowe jest umieszczanie rzutników blisko wylotu klimatyzacji – ma to zły wpływ na jego działanie. Trzeba także oczywiście pamiętać o tym, aby nie przykrywać wylotów gorącego powietrza, żeby nie dopuścić do przegrzania rzutnika multimedialnego.

Naprawa projektora powinna przebiegać według następujących zaleceń. Pierwszą i równocześnie najłatwiejszą czynnością, jaką może wykonać użytkownik, jest wyczyszczenie filtra za pomocą sprzężonego powietrza. Można je kupić w postaci sprayu. Jednakże nie wolno dmuchać takim powietrzem bezpośrednio do środka projektora, gdyż może to spowodować uszkodzenie delikatnego układu optyki.

Konserwacja projektora powinna się wiązać również z regularną kontrolą jakości obrazu, jaki jest wyświetlany. Wszystkie skazy są najbardziej widoczne na białym, czarnym, zielonym, niebieskim i czerwonym tle. W przypadku, gdy dostrzeżemy, że na którymś z tych kolorów coś odbiega od normy, to znaczy, iż rzutnik wymaga naprawy. Często się zdarza, że konieczna jest naprawa serwisowa, polegająca na pełnym czyszczeniu układu optyki i termowentylacji. Tę czynność można przeprowadzić tylko w serwisowych warunkach – polega ona na dokładnym oczyszczeniu wszystkich podzespołów, które poprzedza wcześniejsze rozebranie projektora na części.

Czasami naprawa projektora może wymagać bardziej skomplikowanych operacji niż samo czyszczenie. Może się zdarzyć, że konieczna będzie na przykład:

  • wymiana obiektywu;
  • wymiana soczewek;
  • wymiana zwierciadeł;
  • wymiana torów optyki;
  • wymiana polaryzatorów

Każdą z napraw trzeba rozpatrywać indywidualnie, gdyż bardzo często dopiero po całkowitym zdemontowaniu poszczególnych części możliwe jest dostrzeżenie tego, jak poważna jest usterka. Jednakże w zdecydowanej większości sytuacji wystarczy samo czyszczenie i nie jest konieczna naprawa serwisowa.

Podsumowując, jeżeli chcemy, aby nasz projektor na długo zachował swoją sprawność, powinniśmy dbać o regularne kontrole obrazu i dokonywanie konserwacji przed wystąpieniem objawów. a nie kiedy już one wystąpią.

Podziel się ze znajomymi: