Oprogramowanie dla jednoosobowej firmy

Zawsze potrzebne będą przedsiębiorcom programy księgowe czy też poczta elektroniczna albo program do edycji tekstu i arkusz kalkulacyjny. Można też wykupić specjalistyczne oprogramowanie firmowe dla gastronomii, hotelarstwa czy nawet firm produkcyjnych. Oprócz płatnych programów istnieje też kilka darmowych, które legalnie można wykorzystywać w firmie.

Darmowy pakiet biurowy

Dobrym zastępstwem do pakietu Office od Microsoft, który jest niestety płatny może być bezpłatny program Open Office czy też Libre Office. Oba mają takie same możliwości. W darmowych pakietach tak samo można znaleźć programy do edycji tekstu, arkusze kalkulacyjne czy programy do zrobienia prezentacji. Jednak może się zdarzyć, że kontrahent będzie używał innego oprogramowania i nie odczyta tego zapisanego w darmowym programie. Dlatego takie programy są wystarczające na początek, ale w miarę rozwoju firmy warto zainwestować w Office Microsoft, który jest programem najpowszechniejszym.

Programy z okresem próbnym

Można znaleźć też programy dla firm z okresem próbnym tzw. trial. Warto tak przetestować na przykład programy księgowe, aby zobaczyć który będzie najlepszy, ale jednocześnie trzeba uważać, aby przy już pojawiających się dokumentach księgować je naprawdę w tym programie, który chcemy wybrać na stałe, aby potem nie zniknęły wraz z odinstalowaniem programu w wersji próbnej.

W ten sposób można też sprawdzać antywirusy, które niekiedy mają bardzo długi okres testowy, a po jego zakończeniu można zainstalować kolejny program w wersji testowej i po sprawdzeniu kilku wybrać ten działający najlepiej.

Domowy komputer a praca na firmę

Wiele osób na początku działalności wykorzystuje do pracy komputer osobisty, kupiony na osobę fizyczną, a nie na firmę. Oczywiście można na takim komputerze pracować, ale już nie można go wciągnąć w koszty, czy też licencje i programy zakupione na niego również nie będą stanowić kosztów dla działającej firmy. Dlatego najlepiej jest kupić komputer i programy od razu do użytku niekomercyjnego, czyli firmowego, aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym.

Podziel się ze znajomymi: