Ultradźwięki to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które nie mogą by usłyszane przez człowieka. Są one wykorzystywane między innymi w USG – aparatach ultrasonograficznych pozwalających na bezinwazyjne badania obrazowe, stosowane są w sonarach do obserwacji głębin morskich, używane są również w dalmierzach ultradźwiękowych.
Pomiar z wykorzystaniem sond ultradźwiękowych
Także ultradźwięki wykorzystywane są w urządzeniach takich jak sondy ultradźwiękowe. Są one używane do pomiaru poziomu cieczy jak woda w rzekach oraz materiałów, na przykład przechowywane w silosach. Zasada działania jest jednak podobna, ponieważ emitowane ultradźwięki odbijają się od obiektów w ich zasięgu, a następnie są odczytywane przez sondy. Uzyskane informacje są przetwarzane i na ich podstawie możemy dowiedzieć się o poziomie.
Pomiary z użyciem sond są bardzo dokładne, ale należy pamiętać o tym, że muszą być one odpowiednio rozlokowane i skonfigurowane, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą pojawić się znaczne błędy pomiarowe.
Zalety sond ultradźwiękowych:
- przystępna cenowo metoda pomiarów
- możliwość uzyskania bardzo dokładnych wyników
- brak negatywnego oddziaływania
- nie ma potrzeby kontaktu czujnika pomiarowego z medium, na przykład z agresywnymi albo zanieczyszczonymi substancjami
- szeroki zakres temperatury pracy
- możliwość uzyskania szerokich zakresów pomiarowych od kilku centymetrów do kilkudziesięciu metrów
Wszystkie te zalety powodują, że sondy ultradźwiękowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie w pomiarach. Adresy firm, które zajmują się ich projektowaniem i produkcją możemy znaleźć już teraz przez internet. Wówczas będziemy mogli skonsultować się z fachowcami, którzy będą mogli doradzić nam odpowiednie rodzaje sond w zależności od tego, w jakim miejscu i z jakim medium mają być one stosowane.