Corsair słynie z szerokiej gamy dostępnych obudów komputerowych, aczkolwiek przez ostatnie miesiące trochę o nich przycichło, jeśli chodzi o tę działkę ich produktów. Nie mniej jednak producent nie próżnował i przedstawił dwie bardzo ciekawe konstrukcje. Carbide 600Q oraz 600C to obudowy charakteryzujące się rozmiarami 454 × 260 × 535 mm i zdolne pomieścić płyty głównie w formacie E-ATX – są to tak zwane full tower. Tym, co wyróżnia Carbide 600Q oraz C, to układ w ich wnętrzu, zwany odwróconym ATX (inverted ATX). Co to oznacza? Otóż zasilacz montowany jest na górze, karta graficzna jest jakby do góry nogami, a procesor położony jest najbliżej spodu obudowy; wyobrażenie sobie tego ułatwi Wam zamieszczone poniżej zdjęcie.
Obudowy na swoim topie posiadają specjalny panel zakrywający zasilacz, dwie tacki HDD oraz dwie zatoki 5.25, co przydaje całości estetyki i ukrywa zbędne okablowanie. Poniżej znajduje się miejsce dla płyt główny do rozmiaru E-ATX oraz 8 slotów przeznaczonych dla kart graficznych oraz rozszerzeń. Oprócz wspomnianych dwóch dysków twardych osadzonych w górnej komorze zamontowujemy 3 dodatkowe nośniki 2,5 cala za tacką na płytę główną. Warto mieć na uwadze, że do tak szerokiej konstrukcji wejdą chłodzenia wysokie na ponad 180 mm oraz karty graficzne o długości nawet 370 mm.
Za odpowiednie chłodzenie wnętrza odpowiadają dołączone do zestawu wentylatory, dokładnie trzy sztuki Corsair AF140L 140 mm, dwa na froncie, zaciągające świeże powietrze z zewnątrz, oraz jeden na tyle, wyciągający ciepłe powietrze z obudowy. Jeśli taka fabryczna bateria śmigieł to dla kogoś za mało, to bez problemu może zamontować jeszcze 3x 120 mm lub 2x 140 mm wentylatory na spodzie obudowy. Carbide seria 600 są także świetnie przystosowane do zamontowania w nich rozbudowanych zestawów chłodzenia cieczą, wspierają one bowiem chłodnice takie, jak 360 mm na spodzie, 280 mm lub 240 na froncie oraz 140 mm lub 120 mm na tyle.
Przejdźmy do tego, jak obudowy prezentują się z zewnątrz: dostępne mamy dwie wersje, na co wskazuje dwojakie oznaczenie, czyli C oraz Q. Różnią się one tylko panelem roboczym, który dla 600C jest przeźroczysty, natomiast dla 600Q jest pełny, a dodatkowo wyposażony w materiał dźwiękochłonny.
Bez wątpienia wygląd tych produktów należy opisać jako stonowany, nie rzuca się bowiem w oczy przez agresywne linie czy też krzykliwe kolory. Potencjalni użytkownicy na przednim panelu znajdą po dwa porty USB 2.0 oraz 3.0, 3-stopniowy kontroler obrotów wentylatorów, wyjście na słuchawki i na mikrofon oraz przycisk power i reset.
Corsair Carbide 600 series została wyceniona przez producenta na 149,99 dolarów.
Źródło, fot.: corsair