Google Chrome zatrzyma elementy flash na stronach internetowych

O tym, że technologia Adobe Flash umiera i stopniowo odchodzi do lamusa, wiadomo nie od dzisiaj, a przysłowiowym gwoździem do trumny okazał się tutaj standard HTML5, który zyskuje coraz mocniej na popularności.

google-chrome

Google Chrome

Firma Google za pomocą swojej przeglądarki Chrome postanowiła dorzucić swoje przysłowiowe pięć groszy, ażeby pomóc wszechobecnemu Flash’owi wybrać się na „tamten świat”. Wyszukiwarkowy gigant ma zamiar automatycznie stopować wszelkiego rodzaju elementy wykorzystujące „archaiczną” technologię, zabieg ten ma jeden konkretny cel. Jak powszechnie wiadomo, produkt Adobe ma dość spore zapotrzebowanie na sprzęt, zwłaszcza przy mocno skomplikowanych animacjach, a to odbija się negatywnie na zużyciu energii elektrycznej. Dzięki funkcji zatrzymywania Flash’a Google zapewnia nas, iż zyskamy na czasie pracy na baterii naszych laptopów.

google-chrome-flash

Nowy algorytm zatrzymywania Flash

Algorytm wprowadzony do Chroma jest póki co w fazie testowej beta, lecz możemy go już wypróbować włączając go w ustawieniach przeglądarki. Bardzo istotny jest fakt iż owa technologia jest na tyle inteligenta, że potrafi rozpoznać odpowiednie treści i omijać zatrzymywanie elementów kluczowych dla strony jak na przykład efektowne slidery czy odtwarzacze wideo.

Mimo, że pomysł nie jest nowy, gdyż istnieją już odpowiednie wtyczki to jednak taki natywny mechanizm jest jak najbardziej mile widziany, dzięki niemu zyskamy cenne minuty działania naszych urządzenia na baterii, może również przyspieszyć proces ładowania stron i ogólnie polepszyć działanie całej przeglądarki, zwłaszcza na starszych komputerach.

 

Źródło, fot.: chrome.blogspot

Podziel się ze znajomymi: