Intel Braswell – premiera w trzecim kwartale 2015 roku

Intel powoli przygotowuje premierę mobilnych procesorów z rodziny Braswell, która zapowiedziana jest na trzeci kwartał 2015 roku. Mimo iż samo przejście firmy z procesu technologicznego 22 nm na 14 nm nie było łatwym zadaniem i sprawiło wiele trudności, między innymi przesunięcie ukazania światu wspomnianych chipów, to teraz wszystko wskazuje na to, iż „obsuwy” nie będzie.

Pierwszą konstrukcją, jaką ujrzymy będzie Pentium N3700. Ma ona zastąpić model N3540 oparty na rdzeniu Bay-Trail M. Procesor N3700 wykonany jest w procesie technologicznym 14 nm z czterema rdzeniami, z których każdy charakteryzuje się taktowaniem na poziomie 1.6 GHz z możliwością pracy na 2.4 GHz w trybie turbo.  W gwoli przypomnienia, poprzednia generacja – N3540 posiadała zgary 2.16 GHz oraz 2.66 GHz w trybie boost.

intel-braswell-2

Nowy chip, jak widać, posiadać będzie dość znacznie obniżone taktowanie w stosunku do przednika, co przełoży się na wyższą energooszczędność, ponieważ jego TDP (Thermal Design Power) wyniesie zaledwie 6W w stosunku do poprzednika (7,5W). Obniżone wartości TDP skutkują również różnicami w taktowaniu zintegrowanej w procesorze grafiki Intel HD Graphic, o ile bazowe taktowanie jest wyższe na korzyść Braswella 400 Mhz w porównaniu z 313 Mhz, o tyle wartości turbo są już zdecydowanie niższe i wynoszą 700 Mhz, czyli o 196 Mhz mniej. Mimo takiej specyfikacji, nowa grafika pozwoli na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K w 60 Hz oraz będzie w pełni zgodna z DirectX 12.

Pentium N3700 obsłuży pamięci DDR3L 1600 Mhz i posiadać będzie 2 MB pamięć cashe. Warto zaznaczyć, iż zagwarantowano kompatybilność z większością dostępnych na rynku platform, czyli Windows 7 i 8.1 (również wersji 64-bitowych), Linux czy Chrome OS.

Rodzina Braswell powiększy się w przyszłości o kilka dodatkowych modeli zarówno 2, jak i 4-rdzeniowych.

 

Źródło, fot.: Intel, fudzilla

Podziel się ze znajomymi: