Nośniki Intel SSD z serii 750 dostępne dopiero w maju

Rynek SSD wciąż się rozwijają i nie brak w nim nowych urządzeń, które to przesuwają granice możliwości transferu stale do przodu. Pewnym ograniczeniem stał się w ostatnich latach interfejs SATA 6, którego przepustowość jest już wykorzystana do granic możliwości.

inte-ssd-750-1

Producenci, żeby przeskoczyć to „wąskie gardło” korzystają coraz chętniej z dobrodziejstw złącza PCI-Expres. Na tym polu ma również do powiedziana co nieco firma Intel ze swoimi nośnikami SSD z serii 750. Są one dostępne w przedsprzedaży już od dłuższego czasu i początkową data realizacji pierwszych zamówień miał być 24 kwietnia, tak się jednak nie stało.

Sklepy w, których których zostały złożone tak zwane pre-ordery zmieniły właśnie szczegóły ich wysyłki do klientów, w tym także samą datę. Dla przykładu, jeden z największych amerykańskich sklepów – Newegg zmienił ją na 16 maja.

inte-ssd-750-2

Dla przypomnienia, do oferty wprowadzone zostały dwa modele – jeden o pojemności 1,2 TB oraz drugi oddający do dyspozycji użytkownika 400 GB.
Co do specyfikacji to oba SSD wykorzystują interfejs PCI-E 3.0 x 4 oraz standard NVM Express, zbudowane są natomiast ze 128-gigabitowych układów NAND flash MLC, a całością orkiestruje kontroler Intel CH29AE41AB0.
Największe wrażenie robi jednak wydajność owych nośników, która to dla wersji o pojemności 400 GB wynosi do 2,2 GB/s dla odczytu i 900 MB/s dla zapisu, pojemniejsza wersja jest w stanie zapewnić odczyt na poziomie 2,4 GB/s oraz nawet do 1,2 GB/s prędkości zapisu. To wszystko przekłada się na wartości operacji IOPS (wejścia/wyjścia) na poziomie do 440 000 przy odczycie oraz nawet 290 000 podczas zapisu.

Nie ma jednak róży bez kolców, ponieważ ceny owych dysków są dość zaporowe. Za model o pojemności 1,2 TB musimy bowiem zapłacić ponad 1000 dolarów, co dla przeciętnego użytkownika jest olbrzymią kwotą, koszt mniej pojemnej wersji to około 399 dolarów.
Na razie nie wiadomo, czym spowodowana jest ta mała „obsuwa” w dostawach.

 

Źródło, fot.: tom’sHARDWARE

Podziel się ze znajomymi: