Samsung poinformuje Cię o nadchodzącym udarze mózgu

Samsung C-Lab konstruuje ubieralne urządzenie do monitorowania stanu zdrowia na podstawie fal mózgowych. Pakiet czujników i algorytmu wczesnego ostrzegania, czyli EDSAP (Early Detection Sensor & Algorithm Package) ma wykrywać i poinformować o nadchodzącym udarze mózgu.

samsung_udar_mózgu

Grupa inżynierów kierowana przez Se-hoon Lim ma opracować rozwiązanie, które monitoruje fale mózgowe. Dzięki temu, można, np. wykryć wspomniany, nadchodzący udar mózgu, a wszystko to za pomocą smartfona lub tabletu! Zastanawiacie się, jak działa EDSAP? Czujniki są umieszczone w urządzeniu zakładanym na głowę i zbierają informacje o falach mózgowych, a następnie przesyłają dane bezprzewodowo do mobilnej aplikacji, której zadaniem jest obliczenie prawdopodobieństwa wystąpienia udaru. Cały „zabieg” trwa zaledwie 60 sekund. Sensory mogą pracować przez dłuższy czas, wykrywając w ten sposób szczegółowe informacje, takie jak poziom stresu, niepokoju czy zaburzenia snu. Myślicie, że to „bajer”, który wcale nie musi być dokładny? Nic z tych rzeczy. EDSAP może przeanalizować fale mózgowe znacznie szybciej niż sprzęt używany w szpitalach, gdzie trwa to około 15 minut. Co do samego wyglądu urządzenia to fakt, z prototypem nie wybierzemy się na pokaz mody, ale w przyszłości czujniki będzie można umieścić chociażby w formie zauszników okularów.

To nie koniec dobrych informacji. Ekipa z C-Lab pracuje już nad wykorzystaniem EDSAP przy diagnozie depresji i są już zbierane odpowiednie dane. Jak myślicie, w czym jeszcze przyda się ta technologia?

 

Źródło, fot.: samsungmedia.pl

Podziel się ze znajomymi: