Wykryto poważny błąd w najnowszych procesorach Intel Skylake

IntelSkylake
Intel Skylake, mimo że jest najnowszą platformą giganta z Santa Clara, zdążył zadomowić się na rynku dość dobrze, zważywszy na brak realnej konkurencji ze strony chociażby AMD. Od premiery minęło już ponad pięć miesięcy, ale sieci dobiegły teraz bardzo ciekawe, aczkolwiek niepokojące informacje.

W procesorach Core szóstej generacji wykryty został błąd, którego skutkiem może być utrata stabilności naszego PC, a w konsekwencji całkowite jego zawieszenie. Problem został zauważony podczas wykonywania testów stabilności CPU z wykorzystaniem aplikacji Prime 95. Błąd pojawił się podczas obliczeń dokonywanych na liczbach pierwszych, kiedy to wykorzystywane są rdzenie i wątki procesora.  Początkowo winione było oprogramowanie, lecz to zostało dogłębnie zbadane i taka możliwość została wykluczona. Pomimo że dotychczas zdarzenie to pojawiło się w konkretnych warunkach, nie jest wykluczone, że na podobny błąd natkniecie się w innych, mocno obciążających procesor aplikacjach.

Intel potwierdził, że usterka dotyczy wszystkich procesorów z rodziny Skylake, czyli zaczynając od mobilnych konstrukcji Core M, poprzez desktopowe konstrukcje, a skończywszy na najwydajniejszych Xeonach. Więc źródło problemu zostało już odnalezione, a programiści pracują na wydaniem stosowanej łatki celem jego wyeliminowania.

 

Źródło, fot.: tomshardware

Podziel się ze znajomymi: