YouTube: pierwsze wideo sferyczne w 8K

Jeszcze parę dni temu zachwycaliśmy się tym, że jakość 8K dostępna jest już oficjalnie na YouTube, a już dziś pojawia się sferyczne wideo w tejże jakości.

Ostatnio na łamach naszego portalu pojawił się news o jednym z pierwszych filmów 8K. Wydawało Wam się, że już żaden film nie wyciśnie z Waszego sprzętu więcej? The world’s first 8K 360 degree video nie dość, że został nagrany w rozdzielczości 8192 x 4326 pikseli, to jest do tego filmem sferycznym. Oznacza to, że został zarejestrowany specjalną, sferyczną kamerą. Dzięki temu, że jest ona wyposażona w wiele obiektywów, pozwala zapoznać się z nagranym materiałem w poziomie i w pionie. Oglądanie takiego filmu możemy porównać do znajdowania się w kuli i posiadania przy tym możliwości rozglądania się na wszystkie strony. Dubai360 nagrał prawdopodobnie pierwszy taki materiał na świecie.

Film, który obejrzycie powyżej, to dzień z lotniska w Dubaju. Jeśli chcecie obejrzeć go w najlepszej jakości, musicie tylko, jak zawsze, kliknąć na koło zębate i w polu jakość wybrać 4320p 8K. Nie zdziwcie się jednak, jeśli wideo nie będzie nadawało się do obejrzenia. Jak wspominałem w poprzednim newsie, 8K nadal jest zbyt wymagające dla wielu komputerów w polskich domach, nie wspominając już o tym, że film, o którym mówimy, to film sferyczny. The world’s first 8K 360 degree video pojawił się na YouTube bardziej jako ciekawostka – pamiętajmy, że nawet 4K nie jest jeszcze standardem.

 

Źródło: YouTube
Fot.: Youtube Media

Podziel się ze znajomymi: