Nie wyobrażamy sobie jednego dnia bez telefonu. Rzeczywiście, dzięki niemu mamy kontakt ze znajomymi na Facebooku, możemy sprawdzić czy nie przyszedł ważny e-mail albo zrobić zakupy w sklepie internetowym i zalogować się na konto w banku. Smartfon to rzecz niezbędna, ale też niebezpieczna, jeśli nie wiemy jak zabezpieczyć urządzenie przed złodziejami czy wirusami. Zapoznajcie się z dziesięcioma prostymi zasadami, które sprawią, że uchronicie się przed czyhającymi zagrożeniami zza rogu.
Pierwsze: używaj rozumu!
Nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe czy bardzo odporna obudowa nie zagwarantują nam odpowiedniego bezpieczeństwa, jeśli sami nie będziemy myśleć. Przecież nie damy przypadkowej osobie spotkanej w parku naszego telefonu, żeby zadzwoniła do mamy. Zresztą, wystarczy, że trzymamy go w tylnej kieszeni spodni i już stanowi łatwy łup dla złodziei. Zanim coś zrobimy, musimy ruszyć głową, bo to najważniejsze i pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Drugie: zablokuj telefon hasłami!
Podstawową sprawą niech będzie ustawienie kodu PIN podczas włączania telefonu i kodu, który musimy wpisać za każdym razem po odblokowaniu ekranu. Musimy także pamiętać, aby blokada ta włączała się automatycznie na wypadek, gdybyśmy o tym zapomnieli. To chociaż w małym stopniu przyczyni się do utrudnienia dostępu przed niepowołanymi osobami.
Trzecie: zainstaluj dobrego antywirusa!
Nie chcemy, żeby nasz smartfon został zaatakowany przez wirusy. Kolejną podstawową metodą jest zainstalowanie dobrego antywirusa, który będzie chronił urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem. Warto poczytać opinie m.in. o Avast! Mobile Security, Avira Free Android Security czy Bitdefender Mobile Security.
Czwarte: numer IMEI miej zawsze pod ręką!
IMEI (International Mobile Equipment Identity) to indywidualny numer każdego telefonu. Wystarczy, że zerkniemy na pudełko lub po prostu wpiszemy kod: *#06# i zapiszemy sobie ten numer, żeby mieć go zawsze przy sobie, a wtedy łatwiej zidentyfikujemy nasz telefon na wypadek zgubienia czy kradzieży.
Piąte: aplikacje pobieraj tylko z zaufanego źródła!
Nigdy nie instalujemy aplikacji z niepewnego źródła. Zawsze sprawdzamy oceny i opinie użytkowników na temat danego programu. Chociaż oprogramowanie, np. przez Google Play jest sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa, to zawsze zachowujemy ostrożność. Nawet po pobraniu teoretycznie darmowej gry, lepiej, gdy poświęcimy jej parę minut i przekonamy się czy nie wysyła płatnych SMS-ów.
Szóste: zwracaj uwagę na Wi-Fi!
Wi-Fi jest teraz dostępne wszędzie. Może okazać się, że w naszym zasięgu jest niezabezpieczona sieć i telefon się z nią połączy automatycznie, jeśli tej opcji wcześniej nie wyłączymy. Powinniśmy korzystać z sieci i sprawdzać czy strona internetowa jest szyfrowana. Rozsądnie będzie też, gdy skorzystamy z Firewalla, który będzie sprawował nadzór nad połączeniami.
Siódme: aktualizuj oprogramowanie!
Warto na bieżąco aktualizować oprogramowanie. Co jakiś czas pojawiają się różne ulepszenia, które usprawniają działanie całego systemu i sprawiają, że jest bezpieczniej. Nie zapominajmy także o aktualizacji bazy danych w programie antywirusowym.
Ósme: uważaj na podejrzane wiadomości!
Wyrwanie komuś telefonu na ulicy jest ryzykowne, zaś wysłanie podstępnej wiadomości do nieświadomego odbiorcy nie aż tak. Za pomocą SMS-ów oszuści często wyłudzają poufne dane, a nawet pieniądze, które będą regularnie pobierane z konta. Nie bądźmy naiwni – nie odpowiadajmy na podejrzane wiadomości i nie klikajmy w żadne linki.
Dziewiąte: wyłączaj NFC i Bluetooth!
Zawsze wyłączamy NFC i Bluetooth, gdy nie są nam potrzebne. Nie dość, że bateria będzie trzymać trochę dłużej, to jeszcze będziemy bezpieczniejsi. Trzymanie obu tych funkcji stale włączonych tylko zachęca do kradzieży danych ze smartfona.
Dziesiąte: szanuj sprzęt!
Nawet, jeśli nie stracimy telefonu w kradzieży, zawsze możemy go niechcący zniszczyć. Zabezpieczenie go od zewnątrz jest równie ważne, co właściwe oprogramowanie. Nie żałujmy kilku dodatkowych złotówek na folię ochronną, wytrzymałe etui czy smycz, którą przypniemy naszą własność do paska i schowamy do przedniej kieszeni spodni.
Mam nadzieję, że stosujecie się do wszystkich wymienionych punktów, a Wasze pieniądze i dane są bezpieczne. A może macie własne sposoby, którymi chcecie się podzielić? Czekamy na Wasze komentarze!
Fot.: windmobile.ca