Recenzja słuchawek Patriot Viper V380 – brzmi dobrze?

To już kolejny produkt Patriota na łamach naszego portalu! Ostatnio miałem okazję przyjrzeć się z bliska myszce V551, której recenzję przeczytacie tutaj, a dziś atakujemy ze słuchawkami. Panie i Panowie, przez Wami headset Patriot Viper V380. Brzmi dobrze? Sprawdźmy!

Na początek specyfikacja:

 • Pasmo przenoszenia: 20-20000 Hz
 • Średnica głośnika: 53 mm
 • Dynamika głośników: 107 ± 3 dB
 • Impedancja głośników: 64 Ohm
 • Typ słuchawek: wokółuszne
 • Mikrofon: TAK (100 Hz – 10 kHz)
 • Regulacja głośności: TAK
 • Waga: ~320 g
 • Złącza: USB
 • Dodatkowo: wirtualny dźwięk 7.1, RGB LED
 • Oprogramowanie: Viper V380
 • Cena: 339 zł

 

Wygląd oraz wykonanie

Zacznijmy standardowo od samego wyglądu oraz wykonania sprzętu. Pierwsze co rzuca się w oczy, to pudełko, w którym dotarł do mnie headset. Środek został bardzo fajnie wykonany, widać, że producent się przyłożył, jeśli o to chodzi. Co znajdziemy w środku? Jest tu bardzo skromnie, podobnie jak w przypadku wspomnianej myszki, jest tylko instrukcja obsługi oraz oczywiście mikrofon. Nad pudełkiem nie ma się co rozpisywać, więc po prostu sprawdźcie sami:


Co oferują słuchawki? Co najważniejsze, wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1, odczepiany mikrofon, a także, czego nie mogło zabraknąć w przypadku gamingowego sprzętu – podświetlenie RGB.
Produkt sprawia wrażenie bardzo solidnie wykonanego. Jakość materiałów także nie budzi podejrzeń. Producent przyłożył się, jeśli chodzi o design i widać to na pierwszy rzut oka. Całość została wykonana głównie z plastiku oraz ze skóry w czarnym, matowym kolorze. Metalowy pałąk jest wykonany oczywiście ze stali, jest dosyć elastyczny, więc z pewnością nie będzie zbyt opinał nawet najpotężniejszych głów tego świata. Całość prezentuje się na urządzenie z górnej półki. Nie uświadczymy tu fajerwerków w postaci pilota czy możliwości rozkładania, jednak na lewej słuchawce znalazły się dwa przyciski oraz regulacja głośności. Przyciski te odpowiadają standardowo za wyciszenie mikrofonu oraz zmianę podswietnenia słuchawek. Kolory zaś możemy dobierać z całej palety za pomocą oprogramowania, które należy pobrać ze strony producenta.

 

Dźwięk i użytkowanie

Skupmy się na najważniejszej kwestii w przypadku słuchawek – czyli dźwieku. Jak można się domyślić, nie będzie to sprzęt dla melomanów, dlatego trzeba sprawdzić jak wypadają w grach. To kwestia bardzo ważna, ponieważ odpowiednie słuchawki, pomogą nam w ustaleniu pozyci poruszającego się wroga w takich grach jak CS:GO, Battlefield czy Call of Duty. Właśnie podczas rozgrywki w te tytuły, udało mi się przetestować headset.

Pierwsze spostrzeżenie? Bass! MEGA BASSSSS! 

Warto zaznaczyć, że odbiór muzyki to bardzo osobiste doświadczenie. Każdy ma inne preferencje i inny punkt odniesienia. Inaczej o produkcie wypowie się osoba, która korzystała ze słuchawek za 3000 zł, inaczej ta, która korzystała jedynie z „pchełek” za 30 zł. Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż osoby, które lubują się w zrównoważonym dźwięku, nie znajdą tu nic dla siebie. Ci, którzy kochają niskie tony, będą zachwyceni. Niestety, osobiście również nie preferuję zbyt dużej ilości basu i tutaj również jest go dla mnie za dużo. Bass nachodzi na inne pasma dźwięku, przez co nie mogę w nich słuchać muzyki. Niestety, każdego rodzaju. Próbowałem bawić się w EQ i… do muzyki to one zdecydowanie nie są.

Gry? Tu jest lepiej, w końcu to sprzęt dla graczy. Podczas pierwszego uruchomienia gier, słuchawki nie powalały na kolana. Ot, prawie jak każde inne. „Robotę” zrobiło coś innego. Wyczytałem w sieci, że pomaga w tej kwestii włączenie opcji dostępnych z poziomu oprogramowania. Należy włączyć dwie opcje – Xear Voice Clarity oraz Xear 3D, które pozwalają na dokładniejsze zarysowanie wszelkich głosów oraz poszerzenie sceny, co generalnie poprawia odbiór. Rzeczywiście, bardzo to pomaga. Powinno to być wręcz zalecane przez producenta. Dzięki temu, od razu wiemy, gdzie jest przeciwnik, gdy tylko tupnie czy zmieni magazynek, co pozwala na szybszy czas reakcji. Można powiedzieć, że dzięki V380 jesteśmy o kilka kroków do przodu. Słuchawki dosyć dobrze tłumią dźwięki z otoczenia, jednak mocno przepuszczają dźwięk, co może być kłopotliwe dla naszych współlokatorów, gdy puścimy muzę na full.

Nawiązując do samego użytkowania. W skrócie – jest dobrze. Patrząc na słuchawki, można odnieść wrażenie, że nie będzie to mega wygodna propozycja, jednak nic nie uciska, są miękkie. Generalnie, bardzo konfortowe. Żeby nie było zbyt kolorowo – czuć, że czegoś brakuje. Fakt, nie są to słuchawki za 1000 zł, jednak w kwestii wygody wymagałbym nieco więcej. Długa rozgrywka może okazać się dla niektórych nieco męcząca, choć ciężko wskazać tu na konkretną kwestię, którą należałoby poprawić. W końcu, headset jest elastyczny, pałąk nie opina mocno głowy, no i co ważne, jest duży – żadna „bania” nie będzie dla niego zbyt wielka. Gąbki też są miękkie, a mimo wszystko czegoś brakuje. Odnoszę wrażenie, że coś w profilu słuchawek jest do poprawy.

Nad mikrofonem nie będziemy się specjalnie rozwodzić. Jest dołączany, działa, ma redukcję szumu, która daje radę. Możliwe, że występują delikatne zniekształcenia, jednak tak jak wspominałem – są to odczucia własne. To co słyszę ja, nie musi słyszeć ktoś inny.

 

Oprogramowanie

Patriot stworzył oprogramowanie do tego headsetu, które nie ma specjalnej nazwy, ani nie jest specjalnie rozbudowane. Zupełnie jak w przypadku ich gamingowej myszki. Osobiście lubię takie rozwiązania, po co tworzyć programy, które ważą niewiadomo ile, zamulają kompa i niewiele pomagają. Tutaj mamy wszystkie potrzebne funkcje opakowane w fajny design.

Soft w wersji 2.4 zawiera następujące opcje:

 • Equalizer
 • Xear Voice Clarity
 • Xear 3D
 • Xear Enc
 • Xear Magic Voice
 • Lighting

Nie brakuje też standardowych opcji, czyli ustawienia poziomu głośności mikrofonu oraz głośników – każdego z osobna. Zauważyłem, że w przypadku gier warto włączyć opcje, o których wspominałem powyżej, jednak w kwestii korektora – nie warto kombinować. Próbowałem na wszelkie sposoby zrobić zadowalające mnie brzmienie, tak aby muzyka była słuchalna, ale nie udało się. Wróciłem do domyślnego ustawienia.

 

Podsumowanie

Tu będzie krótko, zwięźle i na temat. Jeżeli potrzebujecie słuchawek do wszystkiego, od filmów, przez muzykę do gier – ten model musicie sobie odpuścić. Propozycja Patriota jest wyraźnie skierowana do graczy. Według mnie, tylko i wyłącznie, choć nie twierdzę, że znajdą się osoby, dla których jakość dźwięku do słuchania muzyki będzie wystarczająco wysoka. Jeśli chodzi o gry, wystarczy trochę pokręcić w oprogramowaniu i dostajemy fajne, dobrze wykonane, a także świetnie wyglądające słuchawki! Czy cena ok. 349 zł jest odpowiednia? Na to pytanie musicie sobie odpowiedzieć sami.

Podziel się ze znajomymi: