Czy potrzebny jest superwydajny dysk SSD do komputera? Nie! Wystarczy ten!

W trakcie składania nowego zestawu komputerowego wszyscy spoglądamy na najwydajniejsze podzespoły, ale niestety nie wszystkich na coś takiego stać. Zdecydowana większość posiada określony, zazwyczaj niski budżet na cały komputer i z tego też powodu należy sięgać po najbardziej opłacalne, a nie najwydajniejsze i najlepsze komponenty na świecie. Na szczęście w przypadku dysków SSD kompromis wynikający z tej sytuacji nie musi nastręczać problemów, ponieważ można tani i przede wszystkim dobry dysk SSD. Poznaj Hikvision E3000.

Każdy nowy komputer powinien być wyposażony w dysk SSD, ponieważ oferuje znacznie większe możliwości od zwykłych dysków talerzowych HDD i dotyczy to zarówno sprzętu budżetowego, z niskiej półki cenowej, jak i najbardziej wypasionego zestawu PC na rynku. Dysk SSD jest dziś kluczowym elementem dobrej konfiguracji i bez niego ani rusz.

Co potrafi dysk SSD?

Dysk SSD jest zdecydowanie bardziej wydajny od dysku twardego HDD nawet jeśli na tapet weźmiemy SSD na przestarzałym dziś interfejsie SATA. Dzieje się tak dlatego, że ten pierwszy gwarantuje nie tylko wysoką przepustowość, ale również (a właściwie przede wszystkim) niski czas dostępu. Czas dostępu bezpośrednio wpływa na responsywność całego komputera. Z SSD aplikacje, system operacyjny i gry komputerowe uruchamiają się znacznie szybciej niż na HDD, a to dlatego, że czas dostępu w SSD wynosi kilkadziesiąt mikrosekund, a nie kilka sekund.

A zatem – SSD powinien znaleźć się w naszym nowym komputerze. Tylko jaki? Nowoczesne płyty główne obsługują interfejs M.2 PCIe 3.0/4.0 i to właśnie na taki dysk powinniśmy się w tym wypadku zdecydować.  Z racji tego, że dziś skupiamy się wyłącznie na zestawie budżetowym, wybór jest oczywisty, ponieważ dyski SSD na PCIe 3.0 są aktualnie znacznie tańsze niż te na PCIe 4.0. Różnica w wydajności między nimi jest ewidentna, ponieważ SSD na PCIe 3.0 potrafi zaoferować maksymalnie ok. 3.5 GB/s przepustowości, a SSD na PCIe 4.0 nawet ponad 7 GB/s.

Warto jednak tu wspomnieć, że dwukrotnie wyższa przepustowość nie oznacza nagle, że w codziennym użytkowaniu zauważymy pomiędzy tymi dwoma różnicę – bynajmniej. Czas ładowania systemu i aplikacji oraz czas wczytywania poziomu w grze komputerowej będzie niższy na dysku PCIe 4.0, owszem, ale mowa tu o różnicy rzędu kilkudziesięciu milisekund lub ewentualnie kilku sekund, czyli można uznać, że dla zwykłego zjadacza chleba takiej różnicy nie ma wcale. Innymi słowy, to co widnieje na papierze nie zawsze przekłada się na realne różnice.

Z tego też powodu po prostu nie warto przepłacać i zaoszczędzone dzięki temu środki przeznaczyć na lepszą kartę graficzną, zasilacz, procesor czy cokolwiek innego. W ten sposób właśnie złożymy naprawdę wydajny, idealnie skomponowany system do gier lub pracy biurowej – w zależności od potrzeb. Limit wynikający z dość mocno ograniczonego budżetu boli, ale na szczęście nie aż tak.

 

Jaki dysk do taniego komputera?

 

Aktualnie dostępne, nowe płyty główne są wyposażone w gniazdo M.2 – nawet te najtańsze na rynku. Z tego też powodu podczas składania nowego komputera powinniśmy ten fakt wykorzystać. Wiemy zatem, że nasz dysk SSD będzie w formacie M.2 PCIe 3.0 NVMe i z tą wiedzą możemy zacząć rozglądać się za konkretnym modelem. Takich modeli w popularnych sklepach internetowych jest całe mnóstwo i różnią się od siebie ceną oraz wydajnością. Wiemy również, że składany przez nas komputer ma określony, niski budżet, a więc odpadają wszystkie najwydajniejsze i najbardziej wypasione SSD na rynku pokroju Samsung 970 Evo czy WD Black SN750, za które w wersji 1 TB należy wyłożyć przynajmniej 500-550 zł.

Jaki zatem wybrać? My polecamy Hikvision E3000. Wiemy, że dysk wyposażono w 128-warstwowe kości pamięci TLC marki YMTC, bliżej nieokreślony model kontrolera Maxio i wiemy również, że nie znajdziemy na jego pokładzie pamięci DRAM. Hikvision nie podzielił się też informacją odnośnie współczynnika wytrzymałości TBW, ale nieco światła rzuca okres gwarancyjny, który dla tego modelu wynosi 36 miesięcy. Tak czy owak, zastosowanie kości TLC, a nie QLC powoduje, że możemy spać spokojnie i cieszy fakt, że producent w budżetowym nośniku stosuje taki komponent.

 

 

Hikvision E3000 w testach syntetycznych poradził sobie naprawdę dobrze i obiecywane przez producenta osiągi (odczyt/zapis) rzędu 3476 MB/s i 3137 MB/s są jak najbardziej realne. Nawet większe, ponieważ w CrystalDiskMark osiągnęliśmy odpowiednio 3652 MB/s i 3204 MB/s, a to już półka najwydajniejszych dysków SSD na PCIe 3.0. Budżetowość nośnika wychodzi w losowym odczycie i zapisie, który wynosi odpowiednio 209 tys IOPS i 314 tys. IOPS. Nie są to wyniki najlepszych na rynku SSD, ale nadal bardzo dobre – w zupełności wystarczające do budżetowego PC. Mamy zatem do czynienia z dyskiem, który pod względem sekwencyjnego odczytu/zapisu bije na głowę konkurencję i dobija tym samym do najlepszych na rynku SSD na PCIe 3.0 NVMe, ale nie może się z tymi drugimi równać pod względem losowego odczytu/zapisu. Stąd właśnie wynikają tak potrzebne nam oszczędności.

 

SATA czy M.2 PCIe NVMe?

 

Jeśli mamy zamiar złożyć nowy komputer, należy wyposażyć go w najlepsze możliwe podzespoły. Nie najlepsze w swojej klasie, ale najlepsze pod względem kompatybilności. A zatem, jeśli wybrana przez nas płyta główna obsługuje standard M.2 PCIe 3.0, należy sięgnąć właśnie po dysk SSD, który jest z tym zgodny, a nie najtańszy na rynku, znacznie mniej wydajny na interfejsie SATA. Ten drugi może natomiast posłużyć jako swoisty magazyn danych na filmy, zdjęcia i – co najważniejsze – gry komputerowe. Na przykład standardowy Hikvision E100, czyli 2,5-calowy dysk SSD w wariancie 128GB-1TB, który może pochwalić się maksymalną przepustowością na poziomie 500/550 MB/s, idealnie nada się do gier, gdzie taka wydajność w zupełności wystarcza. Jeśli zatem szukamy świetnego dysku systemowego i dobrego dysku na gry, warto zakupić oba wspomniane w tym artykule.

 

Dysk SSD do taniego komputera – jaka cena?

 

Cena dysku SSD – konkretnego modelu – zmienia się w zależności od pojemności. Dla najmniej wymagających, czyli użytkowników zwykłych domowych lub biurowych komputerów stacjonarnych w zupełności wystarczy Hikvision E3000 o pojemności 256 GB. Gracze powinni natomiast zainteresować się wspomnianym wcześniej, dodatkowym dyskiem SSD o pojemności 500 GB – 1 TB lub zakupić jeden dysk o właśnie takiej pojemności. Hikvision E3000 w wariancie 512 GB zakupimy już za nieco ponad 300 zł, a w wersji 1 TB za ok. 489 zł. Jak widać da się. Da się stworzyć budżetowy zestaw komputerowy, który całymi garściami czerpać będzie z dobrodziejstw wydajnych w swojej klasie dysków SSD.

 

Podziel się ze znajomymi: