Jak wybrać obudowę do komputera? Na co zwracać uwagę?

Obudowa komputerowa to nieodzowny element każdego zestawu i choć równie dobrze można wszystkie komponenty wrzucić do kartonowego pudła z oczywistych względów tego po prostu nie robimy. Dziś ogromną rolę odgrywa stylistyka i po prostu design, a w szczególności w segmencie urządzeń dla graczy oraz entuzjastów sprzętu komputerowego. Wygląd to jednak tylko jedna zmienna, którą kierujemy się w realnym życiu. Liczy się bowiem jeszcze wnętrze, dlatego każda obudowa, oprócz dobrej stylistyki, powinna się cechować funkcjonalnością i jakością wykonania. Na co zatem dokładnie spoglądać i ostatecznie na jaki model się zdecydować?

Obudowa powinna przede wszystkim zagwarantować odpowiedni przepływ powietrza zamontowanym w niej podzespołom. Niska temperatura oznacza mniejszy hałas, ponieważ wentylatory wówczas nie muszą pracować „pełną parą”, by uzyskać stabilne wartości. Dobrze jest też, gdy obudowa wykonana jest z odpowiedniej jakości materiałów i z tego powodu już na start powinny odpaść wszystkie konstrukcje poniżej 100 zł – klasyczna, niewielkiej grubości stal i wątpliwej jakości plastik oznacza nic innego, jak niepożądany rezonans, a więc hałas, czego przede wszystkim chcemy uniknąć przy mniej wymagających zadaniach – na przykład późnym wieczorem.

Funkcjonalność to trzeci filar dobrej obudowy, a ta z kolei powinna cechować się wszechstronnością. Do niej zaliczyć można kompatybilność (płyty główne, karty graficzne, chłodzenie, zasilacz), bezproblemowy montaż, system aranżacji okablowania oraz możliwość zainstalowania wielu wentylatorów. Co oprócz tego? Zostawiliśmy to na koniec, ale zdecydowana większość z nas kieruje się właśnie tym – ceną. Na szczęście dziś wybierzemy obudowy takie, na które nie trzeba wydawać ogromnej ilości pieniędzy.

 

 

Budżet, czyli wróg nr 1

Obudowa to podczas składania nowego komputera często element wręcz pomijany. Zdecydowana większość użytkowników woli przeznaczyć dodatkowe pieniądze na lepszą kartę graficzną, bardziej funkcjonalną płytę główną czy mocniejszy procesor, a pozostałe, posiadane środki są wykładane właśnie na obudowę. Dziś za naprawdę solidne obudowy nie musimy na szczęście płacić dużej ilości pieniędzy, ponieważ nawet przy budżecie wynoszącym do 300 zł jesteśmy w stanie wybrać taką, która zaspokoi nasze potrzeby. Mówimy tutaj oczywiście o wysokiej jakości produktach, a nie pospawanego naprędce pudełka z wątpliwej grubości stalą oraz tanim plastikiem i choć te drugie można zakupić w kwocie nawet do 100 zł, nie można o nich powiedzieć niczego dobrego.

Doskonałym przykładem na to, że w kwocie do 300 zł można zakupić naprawdę świetnej jakości obudowę jest MSI MAG Forge 110R, czyli model, który z powodzeniem można wykorzystać nawet w bardzo wydajnych zestawach. Obudowa skupia się przede wszystkim na tym, na czym powinno nam zależeć najbardziej – optymalnym przepływie powietrza. Znajdziemy tutaj bowiem aż siedem miejsc na wentylatory, meshowy front oraz pakiet filtrów przeciw kurzowi umiejscowionych w newralgicznych punktach.

 

 

Do MAG Forge 110R wejdzie naprawdę sporo, pomimo tego, że obudowa klasyfikowana jest jako midi-tower. Zmieszczą się tam płyty główne ATX, Micro-ATX oraz Mini-ITX, a także karty graficzne o długości nawet 330 mm, chłodzenie procesora o wysokości nawet 160 mm i zasilacz o długości 200 mm. Mało tego, obudowa aż się prosi, żeby wykorzystać ją przy kompletowaniu systemu ARGB i swoje miejsce znajdzie tutaj chłodnica 360/280 mm na froncie i 280/240 mm na topie, co przyda się w szczególności fanom chłodzenia wodnego AiO.

Oczywiście na tym nie koniec. Obudowa wykonana została z wykorzystaniem wysokiej jakości stali i plastiku. Panel boczny to hartowane szkło, a w całej konstrukcji skorzystamy z dobrodziejstw montażu beznarzędziowego. Nowoczesność przejawia się w tym modelu nie tylko poprzez design, ale również przez wyposażenie. Na przednim (a właściwie górnym) panelu znaleźć można bowiem dwa złącza USB 3.2 Gen. 1, które z powodzeniem zostaną wykorzystane przez urządzenia wymagające dużej przepustowości. Jak widać da się stworzyć solidną obudowę komputerową, za którą nie będziemy musieli wyciągać z portfela dużej ilości pieniędzy.

 

Obudowa dla wymagających, czyli kompromis to słowo obce

Przy konstrukcjach z wyższej półki cenowej naturalną koleją rzeczy jest, że zaczynamy rozglądać się za nieco droższymi obudowami. Tak, jak w przypadku budżetowej półki, tutaj również jednak nie musimy wydawać ogromnej ilości pieniędzy, ponieważ świetnie zaprojektowane konstrukcje można nabyć już w cenach nieprzekraczających 600 zł. Idealnym na to dowodem jest MSI MAG Gungnir 110R, czyli bardzo funkcjonalne, wykonane z najwyższej jakości materiałów pudełko, które wykorzystać można nawet przy kompletowaniu zestawu komputerowego dla entuzjastów i najbardziej wymagających graczy.

W MSI MAG Gungnir 110R zmieści się naprawdę sporo, pomimo tego, że mamy do czynienia z konstrukcją midi-tower. Wejdą tutaj płyty główne ATX, Micro-ATX oraz Mini-ITX, a poza tym swój dom znajdzie karta graficzna o długości nawet 340 mm, chłodzenie procesora o wysokości 170 mm oraz zasilacz o długości nawet 250 mm.

 

MAG Gungnir 110R przykuwa wzrok swoim nietuzinkowym designem. Dzięki zastosowaniu paneli z hartowanego szkła i wykorzystaniu wydajnych wentylatorów wspierających podświetlenie ARGB z Mystic Light, świetnie zaprezentuje się na każdym biurku i będzie centralną częścią każdego stanowiska gamingowego. Obudowa już fabrycznie ma zainstalowane cztery wentylatory, dla zapewnienia optymalnej pracy zamontowanych w środku komponentów, choć oczywiście miejsca jest więcej, ponieważ w każdej chwili dorzucić możemy dwa kolejne.

Z oczywistych względów w Gungnir 110R warto zamontować chłodzenie wodne i miejsca na takowe jest pod dostatkiem. Na przód wejdzie bowiem chłodnica do 360/280 mm, na top 240 mm. Nowoczesność designu jest przypieczętowana również dostępnymi portami. Na panelu przednim znajdziemy bowiem dwa portu USB 3.2 Gen 1 typu A oraz jedno USB 3.2 Gen 2 typu C. Cena? Jak na tak funkcjonalną obudowę naprawdę niewygórowana, ponieważ w nasze łapki wskoczy już za 550-600 zł.

 

Średnia półka dla każdego fana gamingu

Wcześniej wspomniana obudowa dla osób z napiętym budżetem, ale nadal chcących uzyskać dostęp do funkcjonalnej i przede wszystkim świetnie wykonanej konstrukcji jest również dostępna w innych wariantach. Chodzi oczywiście o MAG Forge 100R, MAG Forge 100M, MAG Forge 101M i MAG Forge 111R. Wszystkie te obudowy można z powodzeniem wykorzystać podczas kompletowania zestawu komputerowego ze średniej półki i różnią się tak naprawdę jedynie designem, bo wszystkie te modele nastawione są przede wszystkim na optymalny przepływ powietrza. We wszystkich zainstalujemy nawet siedem wentylatorów, bez problemu zmieścimy długie karty graficzne (do 330 mm) i zamontujemy chłodzenie AiO. MAG Forge 100R wspiera adresowalne podświetlenie RGB i jedynie tego nie znajdziemy w innych, opisanych wyżej modelach.

 

Dobra obudowa to podstawa!

Nie warto oszczędzać na obudowie komputerowej, ale na szczęście nie jest wymagane, by wydawać na ten element ogromnej ilości pieniędzy. MSI – po raz kolejny zresztą – udowadnia, że da się stworzyć funkcjonalne, świetnie wyglądające i przede wszystkim bardzo dobrze wycenione produkty, które znajdują zastosowanie na wielu gamingowych stanowiskach na całym świecie. Niezależnie więc od tego czy szukamy budżetowej propozycji oferującej jakość prezentowaną jedynie w wyższych segmentach, czy skrzynki do swoistego centrum dowodzenia, która będzie centralną częścią na biurku każdego gracza, w ofercie MSI znajdziemy to, czego potrzebujemy – i to za niewielkie pieniądze.

Podziel się ze znajomymi: