Na pohybel przewodom! Oto monitor do pracy biurowej i gier

Na rynku znaleźć można naprawdę wiele ciekawych urządzeń w praktycznie każdym segmencie cenowym. Rozwój tej branży jest ewidentny i to, co kiedyś było zarezerwowane tylko dla najbardziej zamożnych, dziś można otrzymać za relatywnie niewielkie pieniądze. Problem jest tylko taki, że w zalewie informacji często się gubimy i wybranie konkretnego urządzenia wiąże się ze studiowaniem możliwości poszczególnych modeli. Jaki monitor biurowy będzie zatem najlepszy i na co zwracać tak naprawdę uwagę? Poznajcie KFA2 Prisma, czyli wyświetlacz, który spełni oczekiwania nawet bardziej wymagających użytkowników.

 

 

Jeśli spojrzymy na temat pod kątem pracy biurowej, znajdziemy tutaj najbardziej podstawowe jednostki na rynku – proste, tanie i niczym nie wyróżniające się monitory, które nie mogą pochwalić się tak naprawdę niczym. Takowych na rynku jest całe mnóstwo i z tego też powodu warto sprawdzić, na co stawia konkretny produkt i czym wyróżnia się na tle konkurencji. Praca biurowa wiąże się z posiadaniem odpowiednio wyposażonego stanowiska, gdzie oszczędność miejsca i funkcjonalność odgrywają istotną dziś rolę. Warto zatem zdecydować się na taki monitor, który spełni wszystkie wcześniej przygotowane warunki.

 

Na początku XXI wieku monitor biurowy był najprostszym urządzeniem o kształcie kwadratu, z kiepską matrycą niskiej rozdzielczości, na który spoglądano wyłącznie z perspektywy niskiej ceny. Wyświetlacze takie na szczęście odeszły już do lamusa i choć faktycznie na rynku spotkać można jakieś niedobitki, zdecydowana większość oferuje funkcjonalność wynikającą z monitorów panoramicznych. Takowe wyposażone są w standardowe funkcje Flicker Free i redukcji światła niebieskiego, mają zwykłe, 60-hercowe matryce i – powiedzmy sobie szczerze – kiepskie odwzorowanie barw. Na szczęście nie wszystkie, ponieważ istnieją również takie, które wyraźnie wybijają się przed szereg i wyświetlacze KFA2 Prisma są tego najlepszym dowodem.

 

Co powinien mieć monitor biurowy?

 

Monitor biurowy – wbrew pozorom – powinien cechować się wieloma rzeczami. Musi być tani – oczywiście -, dobrze wykonany, ultrapanoramiczny i wyposażony w matrycę IPS lub VA, które gwarantują szerokie kąty widzenia. Przy wyborze takiego urządzenia warto jednak pochylić się nad tematem dodatków. Tak, podświetlenie bazujące na przetwornicy prądu stałego DC-DC, czyli model Flicker Free oraz redukcja niebieskiego światła, co wspólnie ma pomóc chronić nasze oczy to standard, dlatego skupmy się na kolejnych kwestiach – odświeżaniu, funkcjonalności i ergonomii.

 

 

Standardowe monitory biurowe posiadają matrycę o częstotliwości odświeżania 60 Hz. KFA2 Prisma mają jednak 75 Hz i to, jak ogromną jest to różnicą udowodnimy na prostym przykładzie. Jeśli monitor ma 60 Hz, jest w stanie wyświetlić 60 klatek na sekundę, co oznacza, że nowy obraz dociera do naszych oczu po 16,6 ms. Przy 75 Hz jest to już jednak 13,3 ms, co oznacza zauważalnie lepszą płynność i choć nie jest to różnica na poziomie monitorów 144-, czy nawet 240 Hz, tak czy owak jest znacznie lepiej. Wrażenie płynności nie dotyczy jednak tylko gier, ponieważ wyższa częstotliwość odświeżania oznacza lepszą responsywność nawet podczas pracy. Odbiór jest po prostu przyjemniejszy dla oka.

 

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy, dobrze by było, gdyby monitor biurowy odznaczał się bardzo dobrą funkcjonalnością. W przypadku omawianych tutaj monitorów KFA2 Prisma są to bardzo smukłe ramki, które pomogą w momencie projektowania stanowiska składającego się z wielu monitorów, ergonomiczna podstawa, technologia synchronizacji obrazu (G-SYNC) pomagająca w grach wideo oraz oczywiście najważniejsze – USB-C z funkcją przesyłania obrazu i ładowania o mocy 65 W. Tego ostatniego w zwykłych urządzeniach biurowych niestety nie znajdziemy, a istotnie wpływa na komfort i produktywność.

 

 

KFA2 Prisma – do biura i gier

 

Uniwersalność monitorów KFA2 Prisma zachęca do bliższego zapoznania się z tymi urządzeniami. Na rynku znajdziemy dwa wyświetlacze różniące się od siebie jedynie przekątną. KFA2 Prisma-01 to monitor 24-calowy, a KFA2 Prisma-02 to monitor 27-calowy. Oba modele mają rozdzielczość Full HD i bazują na matrycy VA o bardzo wysokim kontraście wynoszącym 3000:1. Mamy zatem do czynienia z monitorem o głębokiej czerni, co zagwarantuje dobrą czytelność oraz immersję płynącą z filmów, seriali i gier wideo. Oba monitory bazują na podświetleniu LED i modelu Flicker Free i oba modele posiadają 8-bitową matrycę o odświeżaniu 75 Hz. To, jak ogromną różnicę robi dodatkowe 15 Hz już udowodniliśmy wyżej.

 

Największą zaletą monitorów KFA2 Prisma jest jednak funkcjonalność, którą z chęcią wykorzystujemy w stanowiskach pracy i podczas nauki. Wyposażono je bowiem z USB-C z funkcją przesyłania obrazu i ładowania 65 W, a zatem za pomocą jednego tylko przewodu podłączyć możemy laptopa do monitora i zrezygnować z plątaniny dodatkowych kabli na biurku. To bardzo oszczędne i przydatne rozwiązanie, którego brakuje w większości monitorach na rynku, nawet w tych zdecydowanie droższych – gamingowych bądź biurowych.

 

Dodatkowo w monitorach Prisma znajdziemy ergonomiczną podstawkę, bardzo smukłe ramki nadające całości schludnego i minimalistycznego wyglądu oraz pomagające przy tworzeniu stanowisk wielomonitorowych, gniazdo jack 3.5 do podłączenia słuchawek, głośniki stereo oraz funkcję, którą docenią gracze, czyli synchronizację adaptacyjną G-SYNC, eliminującą problemy związane z obrazem i płynnością.

 

 

KFA2 Prisma, czyli produktywność w zasięgu ręki

 

Monitory KFA2 posiadają wiele zalet, ale najważniejszą jest USB-C z funkcją przesyłania obrazu i ładowania z mocą 65 W. Za pomocą jednego przewodu, dołączonego zresztą do monitora, jesteśmy w stanie podłączyć urządzenie źródłowe – laptopa – z którego korzystamy na co dzień w pracy. Nie musimy do tego stosować ani dodatkowego HDMI, ani źródła zasilania w postaci dedykowanego zasilacza do laptopa. W home office przyda się również ergonomiczna podstawka pozwalająca na ułożenie monitora tak, jak tego chcemy, funkcje związane z ochroną oczu, wysoki kontrast wiążący się z wykorzystaniem matrycy VA, szerokie kąty widzenia, świetny, minimalistyczny wygląd, a do gier dodatkowo 75 Hz odświeżania i funkcja synchronizacji adaptacyjnej FreeSync. Monitory KFA2 Prisma to świetny sprzęt, który znajdzie się na biurkach wielu użytkowników na całym świecie.

Podziel się ze znajomymi: