4K RGB oraz RGBW – różnica, którą warto poznać

hall-828553_960_720

Szukasz dobrego telewizora, który będzie wyróżniał się bardzo wysoką rozdzielczością? W takiej sytuacji warto zapoznać się z najnowszą technologią 4K oraz Ultra HD, która zapewnia jeszcze większą rozdzielczość niż popularne Full HD. Warto jednak pamiętać o tym, że 4K zawsze oznacza 4K. Jakie są główne różnice?

Najczęściej wtedy, gdy mówimy o telewizorach o jeszcze większej rozdzielczości od Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli, mówimy o 4K, które ma rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, czyli wyświetlają 3840 pionowych 2160 poziomych linii. Jako zamiennik dla 4K często używa się również oznaczenia Ultra High Definition (UHD lub Ultra HD), dlatego też potocznej mowie rzeczywiście można posługiwać się takimi zamiennikami, niemniej jednak sprzedawcy często traktują je inaczej.

Gdy chcemy zakupić telewizor o rozdzielczości 4K, w takim przypadku przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakiej technologii on pracuje, a także ile dokładnie wyświetla linii. Jak wspomnieliśmy 4K wyświetla 3840 pionowych 2160 poziomych linii. Możemy jednak natknąć się na modele, zwłaszcza te dość tanie, które także wyświetlają tyle samo linii, jednak w rzeczywistości zapewniają gorszej jakości obraz. Jak to możliwe?

Pomiędzy „prawdziwym” 4K oraz modelami o gorszej jakości obrazu, które też określane są jako 4K albo właśnie jako UHD, chociaż tak naprawdę nie jest to także UDH, zachodzi różnica w wyświetlaniu kolorów. „Prawdziwe” 4K to technologia wyświetlania obrazu RGB UHD, natomiast gorsze modele stosują technologię RGBW (z dodatkowym oznaczeniem koloru White). Oznacza to, że RGBW oprócz standardowych kolorowych subpikseli, czyli czerwonych, zielonych i niebieskich posiada białe subpiksele, które nie występują w RGB.

Wobec tego liczba pikseli pomiędzy RGB a RGBW tak naprawdę się zgadza, niemniej jednak technologie te są od siebie znacznie różne i nie gwarantują takiej samej jakości obrazu. W przypadku RGBW obraz jest mniej wyraźny i atrakcyjny dla oka, rozmyty, nie odwzorowuje kolorów wiernie.

Zatem jeżeli chcesz kupić tani telewizor UHD, pamiętaj o tym, aby dokładniej zapoznać się z jego technologiami. To pomoże ci w znalezieniu najlepszego modelu!

Podziel się ze znajomymi: