Czym jest UX i kim jest UX Designer?

User experience, znane jako UX, czyli z angielskiego doświadczenie użytkownika to całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu interaktywnego. Taką definicję podaje Ciocia Wikipedia. Brzmi skomplikowanie? Wcale takie nie jest. W tym artykule mam zamiar Wam wyjaśnić co to jest UX i czym zajmuje się UX Designer.

Czym dokładnie jest to doświadczenie użytkownika?

Jest to nic innego jak to co odczuwamy podczas korzystania z danej aplikacji. To jak aplikacja ma wyglądać czy gdzie co ma się znajdować. Kształtowaniem tego doświadczenia zajmuje się UX Designer. To właśnie jego zadaniem jest projektowanie aplikacji w taki sposób, aby korzystanie z niej było jak najprzyjemniejsze. To na jego barkach spoczywa obowiązek zaprojektowania aplikacji w jak najprzejrzystszy sposób.

Jakie cechy należy mieć by zostać UX Designerem?

Osoba taka na pewno musi być cierpliwa i otwarta na nowe rozwiązania. Trzeba więc mieć zmysł badawczy i lubić tzw. research, a także testowanie nowych rzeczy. Dobrze też aby ta osoba była dobrym analitykiem by potrafiła dobrze obserwować rynek. Trzymanie się tych samych schematów na dłuższą metę nie wypali, ponieważ rynek się zmienia i odbiorcy ciągle oczekują czegoś nowego. Dla przykładu podam Facebooka, który regularnie się zmienia. Dlaczego? Ponieważ tego właśnie oczekują użytkownicy, UX Designer to widzi i nadąża za rynkiem. Często towarzyszą temu ankiety w stylu „czego Wam brakuje na naszej stronie lub co byście zmienili?”

Szybki research obowiązków według miejsc pracy przyniósł coś takiego (dzięki praca.uxlabs.pl):

– Prototypowanie rozwiązań online/offline,
– Badania user experience oraz usability,
– Bliska współpraca z zespołem developerskim,
– Weryfikowanie finalnego produktu pod względem zgodności z Twoimi wytycznymi.

Podsumowując

UX Designer to osoba potrzebna wszystkim twórcom, którzy chcą by ich aplikacja została dobrze przyjęta przez jak największe grono odbiorców. Jest to też dziedzina powoli wprowadzana na uniwersytety w Polsce na kierunkach humanistycznych. Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Wam czym jest UX i kim jest UX Designer. Więcej informacji znajdziecie na stronie New Brand, na której znajdziecie m.in. ofertę Audytu UX.

Podziel się ze znajomymi: