Domofony czyli wygoda i bezpieczeństwo

Sytuacja przez trzy dekady nie uległa zmianom, nowo powstające nieruchomości zostają wyposażone w domofony (lub też wideodomofony). Czym dokładniej jest to urządzenie, w jaki sposób działa, jakie rozróżnia się rodzaje, co daje montaż domofonu w domu?

Czym jest domofon?

Domofon to po prostu urządzenie, które pozwala na komunikację głosową, bez konieczności instalacji centrali. Komunikacja głosowa odbywa się za pomocą dwóch elementów, z jednej strony słuchawki montowanej w domach, mieszkaniach, z drugiej strony poprzez kasetę montowaną na zewnątrz budynku. Domofony pozwalają na prowadzenie komunikacji tylko i wyłącznie na krótkich odległościach. Domofon pozwala oczywiście na otwieranie drzwi wejściowych, furtek, a w niektórych przypadkach za jego pomocą można otwierać bramę wjazdową, a nawet sterować światłem.

Jakie są rodzaje domofonów?

Domofony można podzielić na analogowe oraz cyfrowe. Występują również urządzenia analogowe – cyfrowe czyli typowe „dwa w jednym”.

Domofony analogowe to urządzenia znane od lat. Kiedy ponad dwadzieścia lat temu rozpoczął się boom na montaż domofonów wszędzie pojawiały się wersje analogowe. To prosta aczkolwiek efektywna konstrukcja. Z jednej strony, we wnętrzach budynków, domów montuje się słuchawkę oraz przycisk do otwierania drzwi. Z drugiej, na zewnątrz budynku kasetę bramową pozwalającą wybierać numer domu, łączyć się z odpowiednim mieszkaniem.

Domofony cyfrowe to nowoczesne urządzenia, montowane coraz częściej przy okazji realizacji nowych inwestycji budowlanych. Co daje domofon cyfrowy, dlaczego jego popularność stale rośnie? To przede wszystkim idealne domofony do bloku gdzie znajduje się wiele mieszkań, wiele klatek. Cyfrowe domofony nie wymuszają łączenia się z konkretnym mieszkaniem poprzez urządzenie znajdujące się przy danej bramie, danej klatce. Można to robić praktycznie z każdego wejścia do bloku. To samo dotyczy sytuacji związanej z otwieraniem drzwi. Dodatkowo użytkowanie cyfrowych domofonów zwalnia właścicieli mieszkań z noszenia przy sobie klucza od furtki czy drzwi wejściowych. Można je otwierać nie tylko za pomocą kodu ale również poprzez wykorzystanie karty zbliżeniowej.

Co daje montaż domofonu?

Domofony do bloku, do mieszkań gwarantują przede wszystkim bezpieczeństwo. Stają się dla niepożądanych gości niejako pierwsza przeszkodą do sforsowania. Mieszkańcy posiadający domofony mogą zapanować nad tym kto wchodzi na ich prywatny teren.

Nie należy zapominać także o komforcie jaki płynie z posiadania domofonów. Nie trzeba wychodzić do furki, schodzić po schodach aby zaproszonych gości wpuścić do siebie, można to przecież zrobić za pomocą użycia przycisku otwierania, który znajduje się przy słuchawce domofonu.

Dodatkowa wygoda w postaci możliwości załączania światła na podjazdach czy też klatkach schodowych. Nowoczesne domofony posiadają dodatkowe funkcję, w tym możliwość współpracy z systemem oświetlenia. Wprowadzając kod otwarcia furtki, drzwi równocześnie uruchamia się system oświetlenia, nie trzeba szukać na ciemnej klatce włącznika.

Podziel się ze znajomymi: