Kilka faktów dlaczego dysk SSD będzie lepszym wyborem, niż standardowy HDD

Dyski SSD są obecnie tak samo popularne jak standardowe HDD. Zapewne każdy miłośnik komputerów nie raz zastanawiał się, który wybrać. Podpowiadamy, w czym dysk SSD jest lepszy od HDD.

Zarówno dyski HDD, jak i SSD to urządzenia do przechowywania danych. Pozwalają na przechowywanie zdjęć, muzyki oraz gier na komputerze, telefonie, czy tablecie. Obydwa mają zatem to samo zadanie. Różnią się jednak mechanizmem i metodą czytania, zapisywania i przechowywania danych.

Pojemność

Dysk HDD wykorzystuje pole magnetyczne do przechowywania danych. W jego wnętrzu znajdują się magnetyczne dyski, czyli talerze, które obracają się z dużą prędkością. Talerze wyposażone są w miliony sekcji, w których mogą być przechowywane dane.

Dysk SSD korzysta natomiast z zupełnie innej techniki. Pamięć dysku nie porusza się. Dysk wykorzystuje pamięć flash, w której dane przechowywane są w komórkach. Komórki są w stanie przechowywać jeden lub dwa bity informacji.

Prędkość, kształt i trwałość

Prędkość zapisu oraz odczytu w dyskach HDD zależy od tego z jaką szybkością kręcą się talerze. Po pewnym czasie, gdy dysk będzie się zapełniał, będą na nim tworzone różne sekcje danych. Zjawisko to nazywane się fragmentacją. Powoduje to, że pliki otwierają się znacznie dłużej. Tego problemu nie ma w przypadku dysków SSD. Pliki są zapisywane równocześnie, w różnych komórkach. Nie wpływa to w żaden sposób na prędkość zapisu ani odczytu, nawet, gdy dysk będzie już zapełniony.

Gdzie kupić dysk?

Zarówno dysk HDD, jak i SSD można kupić w sklepach z AGD i RTV. Jedną z propozycji jest strona ale.pl. Dostępne tam dyski są wysokiej jakości, natomiast ich ceny nie są wygórowane, co jest ich na pewno dużą zaletą. W końcu nikt nie lubi przepłacać za sprzęt, który kupuje. Na pewno jeżeli zdecydujesz się na dysk SSD, który jest obecnie bardzo popularny, będziesz zadowolony z jego korzystania. Przechowa Twoje dane i zapewni możliwość szybkiego dostępu do znajdujących się na nim plików.
 

Uwaga – artykuł sponsorowany. Tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl

Podziel się ze znajomymi: