Internet LTE – poznaj 8 największych zalet tej technologii

Od kilku lat zasypują nas informacje o coraz popularniejszym, superszybkim Internecie w technologii LTE. Jego powstanie to nie tylko efekt podnoszenia komfortu użytkowania, ale też odpowiedź, na potrzebę, jaką jest coraz intensywniejsze użytkowanie urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci.

Popularność smartfonów, iPodów, tabletów i innych tego typu nowinek technicznych sprawiła, że tradycyjny Internet w technologii 3G nie był już w stanie udźwignąć ciężaru połączeń. LTE stwarza znacznie większe możliwości w tym zakresie, a przy okazji zapewnia też większy komfort korzystania z sieci. Poznaj jego najważniejsze zalety.

rodzinny-abonament

Internet LTE – znakomite osiągi

Internet LTE ceniony jest przede wszystkim za szybkość. Teoretycznie sieć ta jest przystosowana do przesyłu danych z prędkością do 150 Mb/sek., jednak osiągane wielkości ograniczone są przez operatorów i dostępne dla nich technologie. W praktyce przepustowość LTE wynosi od 20 do 40 Mb/s. W stosunku do jej poprzednika – technologii 3G – prędkość ta wzrosła 50-krotnie.

Odporność na zakłócenia

Przesyłanie danych przy wykorzystaniu technologii LTE jest nie tylko szybsze, ale też gwarantuje brak zakłóceń. Przesył bez przeszkód ma nieco mniejsze opóźnienia, a chociaż sięgają one milisekund w kontekście codziennego użytkowania mają spore znaczenie.

Większa pojemność sieci

Możliwości korzystania z Internetu uzależnione są od ilości użytkowników będących jednocześnie na łączach. LTE posiada tak dużą pojemność, że nie wpływa ona na komfort przesyłu danych bez względu na to, ile osób aktualnie korzysta z sieci.

Szybsze pobieranie

Konsekwencją lepszego, pozbawionego zakłóceń transferu danych jest też ich szybsze pobieranie. Wiąże się to z opóźnionym startem, czy też potrzebą „rozkręcenia się” sieci UMTS, podczas gdy w technologii LTE maksymalną prędkość otrzymuje się już na starcie. W takim układzie nawet duże pliki transferowane są w krótkim czasie.

Płynność przekazu

Szybki transfer danych, brak wpływu zakłóceń na strumień przesyłanych danych oraz kompatybilność z innymi technologiami sprawiają, że Internet LTE gwarantuje płynny odbiór transmisji zarówno w domu, jak i w podróży. Dzięki niemu oglądanie filmu czy relacji z meczu nie różni się od tego w telewizji.

Niezależność od sieci kablowych

Internet LTE jest szczególnie atrakcyjny dla tych osób, które mieszkają z dala od centrum miast i obszarów, w których zainstalowane są sieci kablowe. Łącze bezprzewodowe pozwala na korzystanie z sieci niezależnie od stacjonarnego dostawcy, w obrębie strefy zasięgu nadajnika. Rozwiązanie to jest również rewelacyjne dla osób mobilnych, bowiem pozwala na korzystanie z sieci także w podróży, przy częstych zmianach miejsca pobytu.

Technologia zintegrowana ze standardami 3G

W przeciwieństwie do innych, wcześniejszych technologii, jedną z zalet LTE jest funkcjonowanie w oparciu o standardy znane już w 3G. Jako bezprzewodowa LTE uzależniona jest od zasięgu nadajnika. W przypadku utraty zasięgu urządzenie nie traci połączenia, ale jest ono przełączane na technologię o podobnym standardzie, której nadajnik znajduje się w pobliżu. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się stałą transmisją danych ważną zarówno podczas oglądania filmów jak i w czasie wideokonferencji.

Uwaga – powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.

Podziel się ze znajomymi: