Wysoka temperatura nie sprzyja urządzeniom elektrycznym, ponieważ może zmniejszyć ich żywotność. W okresie letnim warto zadbać o swojego smartfona, który narażony jest nie tylko na działanie upału, ale też promieni słonecznych. Jeżeli nie chcemy powrócić z wakacji z uszkodzonym telefonem, to musimy być świadomi pewnych rzeczy, które dzieją się z nim w czasie lata. W tym artykule skupimy się na iPhonie – jednym z najpopularniejszych smartfonów w naszym kraju.
Przegrzewanie się urządzenia
Jednym z najczęściej występujących negatywnych skutków upału jest przegrzewanie się urządzenia. Układy elektroniczne w czasie pracy nagrzewają się do wysokich temperatur, co w połączeniu z temperaturą otoczenia może być zgubne dla urządzenia. iPhone jest zabezpieczony przez przegrzaniem, przez co nie ulegnie on zniszczeniu. Nie będziemy mogli natomiast korzystać z jego możliwości, dopóki temperatura nie spadnie do bezpiecznych wartości. W jaki sposób się przed tym zabezpieczyć? Najlepiej jest ograniczyć używanie telefonu do minimum w czasie upału. Im rzadziej będziemy go z niego korzystać, tym wolniej będzie się nagrzewał. Powinniśmy zrezygnować z przeglądania sieci, robienia zdjęć czy grania na smartfonie. Te procesy powodują duże obciążenie procesora i sprawiają, że temperatura podzespołów telefonu zaczyna wzrastać.
Działanie promieni słonecznych
Wystawienie urządzenia na działanie promieni słonecznych jest co najmniej nieodpowiedzialne. Skupione światło słoneczne jest w stanie osiągnąć taką wartość, która bez większych trudności będzie w stanie stopić obudowę urządzenia. Musimy uważać, gdzie odkładamy urządzenie, aby nie uległo ono zniszczeniu. Możemy też stosować etui (w przypadku najnowszego iPhone’a np. etui ochronne na iPhone 6 od iThings), które jest w stanie ochronić telefon przed wysoką temperaturą. Zastosowanie takiego zabezpieczenia sprawi, ze iPhone będzie bezpieczny nawet bezpośrednio wystawiony na światło słoneczne.
Temperatura a działanie baterii
Wysokie temperatury mają ogromny wpływ na działanie baterii. W czasie upałów ich żywotność drastycznie się skraca, co powoduje szybsze rozładowanie urządzenia. Jeżeli jest to nowa bateria, to po ponownym naładowaniu w dalszym ciągu powinna zapewnić taką samą pracę urządzenia. W przypadku starszych i zużytych akumulatorów taki czynnik może je całkowicie zniszczyć. Powinniśmy unikać używania telefonu na słońcu i w miarę możliwości nie zabierać go ze sobą, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza. Jeżeli już musimy go zabrać ze sobą, to trzymajmy go w etui lub na dnie plecaka/torebki. Będzie znajdował się w zacienionym miejscu i nie będzie aż tak w dużej mierze podlegać temperaturom.
Inne zagrożenia
W czasie ciepłych dni chętniej wychodzimy z domu, uprawiamy sport itd. Jest to dodatkowe zagrożenie dla iPhone’a, które jednak nie jest bezpośrednim następstwem wysokiej temperatury. Zabierając telefon wszędzie ze sobą, uważajmy, żeby nie został uszkodzony np. na plaży. W takim miejscu może być wystawiony na działanie słońca, piachu oraz wody. Wszystkie z tych czynników mogą potencjalnie uszkodzić smartfona.
Uwaga – artykuł sponsorowany! Powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.