Jak poprawić kondycję swojego laptopa? Profesjonalna konserwacja sprzętu

Twój laptop znacznie wolniej pracuje niż jeszcze jakiś czas temu? Zdarza się samoczynny reset? Przeglądając internet ciężko położyć notebooka na kolanach, nawet przez chwilę, przez wysoką temperaturę urządzenia? Te objawy zachowania Twojego laptopa to najprawdopodobniej oznaka zabrudzonego układu chłodzenia.

Dlaczego notebook wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji?

Nie należy bagatelizować objawów nieprawidłowej pracy Twojego urządzenia. Zaniedbanie może spowodować całkowite uszkodzenie sprzętu lub jakiegoś podzespołu. Wysoka temperatura nie jest dobra dla żadnego elementu notebooka oraz baterii.

Co zagraża Twojemu laptopowi?

W laptopach wentylator pracuje okresowo – jest uruchamiany wyłącznie wtedy gdy temperatura układu chłodzenia znacznie wzrośnie. Zabrudzony i zatkany kurzem układ chłodzenia wymusza na wentylatorze częstsze uruchamianie. Poza krótszym czasem pracy na baterii (zużywanym przez wentylator) urządzenie nie może skutecznie wychłodzić podzespołów. Praca układu mianowicie ma na celu wymuszenie cyrkulacji powietrza wewnątrz laptopa. Zatkane kurzem żebrowane konstrukcje układu chłodzenia skutecznie utrudnia ten proces, a nawet uniemożliwia. Wszystko to może się skończyć uszkodzeniem pamięci RAM lub dysku twardego.

Podzespoły takie jak procesor czy karta graficzna posiadają zabezpieczenie, które w momencie za wysokiej temperatury wymuszają restart lub wyłączenie laptopa. Nie należy bagatelizować tego zachowania – jest to pierwszy, najpoważniejszy objaw, że coś złego zaczyna się dziać z naszym notebookiem. Także zawieszanie systemu, bez wymuszenia resetu, związane jest z przegrzaniem – urządzenie „spowalnia” taktowanie CPU czy GPU, by nie dopuścić, do przegrzania, co powoduje zawieszenie się systemu operacyjnego. Dodatkowo, często przez nieodpowiednią pracę układów szwankuje przenoszenie danych między dyskiem twardym a np. pendrive`em czy nagrywanie płyt CD/DVD co uniemożliwia późniejsze odtwarzanie pożądanych multimediów. Czy profesjonalne czyszczenie laptopa może wydłużyć żywotność Twojego sprzętu?

Czy warto oddać laptopa do czyszczenia na profesjonalny serwis?

Okresowa konserwacja laptopa to niestety nie tylko przedmuchanie układu chłodzenia sprzężonym powietrzem. By zrobić wszystko poprawnie i dokładnie i mieć pewność, że wszystko działa z odpowiednią wydajnością należy dokonać demontażu układu chłodzenia, wyczyścić odpowiednio, po czym wymyć i osuszyć. Należy uważać oczywiście, by nie uszkodzić obudowy w czasie dostawania się do podzespołów. Dochodzi do tego wymiana pasty termo-przewodzącej oraz taśmy pod nagrzewającymi się układami. Taśma i pasta jest jak oleju samochodowy – należy wymienić regularnie, bo z czasem zmniejsza się ich efektywność. Sklep Servecom.pl oferuje serwis laptopów i elektroniki– pomoże Ci przywrócić swój sprzęt do pełni wydajności. Jako długoletni sprzedawca sprzętu poleasingowego posiadają olbrzymie doświadczenie w konserwacji używanych laptopów. Możesz być spokojny, że obudowa notebooka nie zostanie uszkodzona przy rozbieraniu go na części, a cała usługa zostanie wykonana dokładnie.

Podziel się ze znajomymi: