Karta pamięci – co warto o niej wiedzieć?

Otaczamy się bardzo dużą liczbą urządzeń mobilnych, przechowując w ich pamięci ogromne ilości danych. Z czasem więc zaczyna nam brakować miejsca, by zmieścić wszystko, co potrzebne, a dzieje się tak niezależnie od tego, czy mówimy o telefonie, aparacie czy innym sprzęcie. Na szczęście łatwo sobie z tym poradzić za sprawą karty pamięci. Co warto o niej wiedzieć? Jak wybrać właściwie?

O co w tym chodzi? Jakie są dostępne karty pamięci?

Na pewno wybór nie wydaje się łatwy, gdy widzimy w sklepie bogatą ofertę kart. Jeśli nic nam nie mówią oznaczenia jak SD, CF czy SDHC, to ten artykuł powinien rozwiać nasze wątpliwości.

  • Podział wygląda tak, że dostępne są karty SD (Secure Digital), bardzo często stosowane w aparatach fotograficznych. Jej mniejsza wersja – microSD pasuje zaś do telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych.
  • Dalej warto wspomnieć o SDHC (Secure Digital High Capacity), czyli o karcie o zwiększonej pojemności. To samo można powiedzieć o jej mniejszej wersji – microSDHC.
  • Na koniec powiemy kilka słów o kartach SDXC (Secure Digital Extended Capacity) oraz CF (CompactFlash). Ta pierwsza charakteryzuje się wysoką pojemnością, która może dochodzić aż do 512 GB. Jakby tego było mało, cechuje ją duża prędkość przesyłu. Druga z omawianych – CF zasługuje na uwagę dzięki swojej zwiększonej odporności (na przykład na wpływ niskich temperatur).

W jakich urządzeniach przydaje się karta pamięci?

Jak wspomnieliśmy we wstępie – w dzisiejszych czasach mamy wiele urządzeń, które potrzebują dodatkowej pamięci. Teraz sprawdźmy, jak to dokładnie wygląda. Przede wszystkim przyda się – i nie ma tu żadnego zdziwienia – karta do smartfona. Pasują tu oczywiście małe modele, czyli microSD, na których przechowamy zdjęcia, pliki mp3 czy filmy. To wsparcie również jest nieocenione dla posiadaczy tabletów i laptopów, a więc obecnie praktycznie dla większości osób. Każdy, kto robi dużo zdjęć, przyzna również, że dobra karta pamięci w aparacie czy lustrzance, to wręcz konieczność. Nie zapominajmy jednocześnie, że i do kamery polecane są szybkie karty o dużej pojemności. Sprawdzają się również w drukarkach, by szybko, bez przesyłu danych przez komputer, wydrukować zdjęcie z aparatu.

Na co zwrócić uwagę?

Istotne są szczególnie dwa parametry: pojemność i szybkość zapisu. To pierwsze jest raczej oczywiste, bo im więcej miejsca na karcie, tym zmieścimy tam więcej danych. Z drugiej strony, czasem lepiej zamiast jednego, bardziej pojemnego modelu, wybrać kilka mniejszych. To na wypadek, gdyby jedna z nich ulega awarii.

Jeśli zaś chodzi o szybkość zapisu, to wiele tu zależy od tego, do jakiego urządzenia potrzebujemy karty. Jedno bowiem wymaga szybkiej pracy (szczególnie kamery i lustrzanki cyfrowe), drugie niekoniecznie (np. aparaty kompaktowe), więc standardowa szybkość będzie tu wystarczająca.

Korzystając z kart pamięci, mamy pewność, że nasze urządzenie z ograniczonymi zasobami pamięci zyskuje dodatkowe możliwości. A to wszystkim niskim kosztem, bo zakup karty nie jest wielkim wydatkiem.

Podziel się ze znajomymi: