Karta pamięci do aparatu fotograficznego – jaką wybrać?

Uczysz się fotografować i właśnie kupiłeś aparat? A może dopiero sporządzasz listę urządzeń i dodatków, które będą Ci potrzebne podczas szkolenia warsztatu fotograficznego? W przygotowanym przez nas artykule poruszyliśmy najważniejsze kwestie związane z kartami pamięci. Przeczytaj porady i wybierz najlepszą. Taką, która posłuży Ci na długi czas i pomieści sporo materiału.

Karty pamięci i ich rodzaje

Gdybyś swoją przygodę z fotografią rozpoczynał parę lat temu, w kwestii rodzajów kart miałbyś znacząco większą zagwozdkę. Otóż wówczas w aparacie fotograficznym – w zależności od producenta – mogła znajdować się zupełnie inna karta pamięci. W modelach dostępnych w asortymencie marki Sony stosowano Memory Stick, Olympus i Fuji zaś preferowały xD-Picture Card. Gdybyś chciał wymienić sprzęt na profesjonalny, musiałbyś wybrać kartę CompactFlash.

Wśród tych wszystkich rodzajów kart były jeszcze jedne, uniwersalne: SD. Dziś to właśnie je stosuje się w aparatach cyfrowych i kompaktowych, a także w niektórych lustrzankach. Profesjonalne aparaty lustrzankowe wymagają kart CompactFlash, jednak tym na początku przygody z fotografowaniem nie musisz się zajmować.

Jaka pojemność karty pamięci?

Skoro już ustaliliśmy, jaki rodzaj karty będzie Ci potrzebny do zapisywania zdjęć, a być może także nagrań, teraz skupmy się na pojemności. Ten parametr ustalić dość trudno, ponieważ wiele zależy od pobocznych czynników: rozdzielczości matrycy, rozszerzenia, w którym zapisujesz pliki (JPG, NEF), a nawet jasności scenerii.

Zgodnie z uśrednionymi wyliczeniami dla zdjęć zapisywanych w JPG i wykonywanych w rozdzielczości 10 Mpix można przyjąć, że na karcie liczącej 2 GB zmieści się do 800 sztuk, na karcie 4 GB do 1600 sztuk, 8 GB – do 3100 sztuk, 16 GB do 6200 sztuk, a 32 GB do 12400 sztuk. Sam oceń, ile fotografii wykonasz podczas jednej sesji plenerowej. Po powrocie do domu zgrasz je na komputer i oczyścisz kartę, by wykorzystać kolejnym razem.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się zapisywać zdjęcia w formacie RAW, zapiszesz na karcie pamięci mniej więcej cztery raz mniej zdjęć niż w JPG.

Prędkość zapisu zdjęć i filmów

Karty pamięci można podzielić także z uwagi na prędkość zapisu danych. Zwróć uwagę na informacje podane na nalepce znajdującej się na karcie. Model Class 2 to karta z minimalną prędkością zapisu 2 MB/s, Class 4 – 4 MB/s, Class 6 – 6 MB/s itd. Jeśli chcesz zapisywać w pamięci zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz filmy w Full HD, powinieneś rozważyć zakup karty do aparatu Class 8.

Pamiętaj, że poza parametrami ważna jest marka karty. Dobrze wybierać produkty znanych i sprawdzonych producentów, np. SanDisk, Kingston, Sony, A-Data, Samsung, Toshiba, Transcend. Lepiej wydać trochę więcej i korzystać z karty dłużej oraz z satysfakcjonującym rezultatem, niż musieć wkrótce wymienić ją na nową.

Jeśli wraz z aparatem i dodatkami zakupisz torbę ochronną do noszenia na szyi czy ramieniu, znajdziesz w niej małą kieszonkę na kartę pamięci. Staraj się nosić jedną na wymianę, na wypadek gdybyś zrobił więcej zdjęć lub używana odmówiła posłuszeństwa. Nie daj się zaskoczyć i bądź zawsze przygotowany. Miłego i owocnego fotografowania!

Podziel się ze znajomymi: