Matryce LED-owe to doskonały sposób na wyświetlanie prostych komunikatów w różnych warunkach. Są one energooszczędne, a to dzięki zastosowaniu diod elektroluminescencyjnych. Użycie diod właśnie jako źródła światła pozwala na ich wykorzystywanie wszędzie tam, gdzie sprzęty np. ekrany ciekłokrystaliczne (LCD) wymagałyby bardzo silnego, a więc energochłonnego podświetlania dla zachowania czytelności przekazywanych informacji. Ponadto matryce LED-owe można łatwo łączyć w większe płaszczyzny, które pozwolą na tworzenie dużych i kolorowych tablic lub linijek LED-owych mogących wyświetlać dowolne informacje.
Jak zbudowane są tablice LED-owe?
Matryca LED-owa zbudowana jest z podstawy, w której osadzone są diody elektroluminescencyjne. W zależności od modelu i producenta diody mają wspólną anodę lub katodę. Kształt podstawy jest z reguły kwadratowy lub prostokątny. Z podstawy matrycy wyprowadzone są piny, które pozwalają na sterowanie zarówno pojedynczymi diodami, jak i ich zespołami. Diody w matrycach LED-owych połączone mogą być anodami w kolumnach, natomiast katodami w wierszach lub odwrotnie. Ramki matryc zaopatrzone są czasami w karby i zęby pozycjonujące, które ułatwiają z kolei dopasowywanie do siebie wielu matryc i tworzenie dużych układów elektronicznych, w których zachowane są jednakowe odległości pomiędzy punktami. Osadzone w urządzeniu diody mogą mieć kolor czerwony, pomarańczowy, żółty, niebieski lub biały. Czasami spotyka się rozwiązania, w których użyte są diody wielobarwne lub różne kolory diod na jednej matrycy. Takie matryce LED-owe ma w swojej ofercie firma Micros.
Poszczególne modele matryc różnią się także jasnością, jaką oferują, a która zależy głównie od rodzaju zastosowanych diod i od koloru emitowanego światła. Rozmiary punktów świetlnych to z reguły kilka milimetrów, choć czasami spotyka się matryce LED-owe, w których użyto diod o średnicy kilkunastu milimetrów. Efektywne temperatury pracy takich matryc wahają się od -25 do 75 stopni Celsjusza, dzięki czemu mogą być stosowane w warunkach, w których ekrany ciekłokrystaliczne przestają prawidłowo pracować. Ponadto matryce LED-owe można stosować w różnych warunkach oświetleniowych, z ograniczeniem użycia w pełnym świetle słonecznym, które może wpłynąć negatywnie na czytelność matrycy.
Zastosowanie matryc LED-owych
Podstawowym zastosowaniem matryc diodowych są różnego rodzaju wyświetlacze służące do przekazywania informacji tekstowych lub prostych grafik np. na panelach prostych instrumentów pomiarowych lub wskaźnikach stanu pracy urządzeń pracujących w trudnych warunkach. Matryce LED-owe wykorzystywane są do tworzenia ekranów informacyjnych przeznaczonych do wyświetlania informacji tekstowych i prostych grafik lub animacji, a także interaktywnych tablic i linijek ogłoszeniowych i reklamowych. Stosowane są czasami w komputerowych płytach głównych, przeznaczonych dla overlockerów, gdzie wyświetlają proste, zakodowane informacje na temat stanu płyty głównej.
Uwaga – artykuł sponsorowany! Powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.