Na czym polega administracja serwerami w firmie?

W tym artykule opiszemy na czym polega administracja serwerami w firmie. Przedstawimy jakie zadania stoją przed administratorem oraz jakie aspekty są kluczowe dla zapewnienia płynności działania przedsiębiorstwa.

Obowiązki administratora

Na administratorze serwera ciąży szereg obowiązków mających na celu utrzymanie wysokiego poziomu SLA(niezawodności) serwerów. Należą do nich

Monitorowanie serwerów

Serwery są stale monitorowane aby możliwie jak najszybciej wykryć problemy i awarie. Dodatkowo monitoring zdarzeń na serwerze pozwala na wykrycie podejrzanych zdarzeń, mogących świadczyć o przeprowadzanym ataku.

Aktualizacje oprogramowania

Współczesne oprogramowanie wymaga ciągłych aktualizacji aby zapewnić jego bezawaryjne działanie oraz bezpieczeństwo. Bieżąca aktualizacja eliminuje luki bezpieczeństwa które mogą zostać wykorzystane przez atakującego do przejęcia kontroli nad serwerem oraz danymi które się na nim znajdują.

Wdrażanie nowych funkcji

Podstawą działania każdej firmy jest rozwój dlatego administrator musi nie tylko dbać o działanie bieżącej infrastrukturalne także ją stale rozwijać. Kluczowe jest więc instalacja i konfiguracja nowego oprogramowania oraz rozbudowa zasobów sprzętowych zależnie od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Zarządzanie licencjami

Na serwerze wykorzystywane są różnego rodzaju licencje które są w różny sposób ograniczone. Może być to ograniczenie czasowe lub ilościowe np. na ilość stanowisk czy użytkowników. Kluczowe jest więc monitorowanie stanu ich wykorzystania aby w miarę potrzeb dokonać zakupu w odpowiednim momencie.

Dbanie o bezpieczeństwo serwera i usług

Bezpieczeństwo jest dziś szczególnie ważnym aspektem o który musi dbać każdy przedsiębiorca. Serwery na których przecież znajdują się ważne dane lub usługi są najważniejszym elementem infrastruktury IT jaki należy zabezpieczyć. Zabezpieczanie serwera jest procesem ciągłym w którego skład wchodzą także inne czynności wymienione na tej liście takie jak: aktualizacja oprogramowania czy monitorowanie.

Kopie zapasowe

Utrata danych jest jednym z tych zagrożeń jakie mogą pogrążyć całą firmę. Dlatego szczególnie ważne jest zabezpieczenie się na wypadek utraty danych. Profesjonalny administrator zadba o porwane wykonywanie się kopi zapasowej oraz o odpowiednio bezpieczne miejsce do jej przechowania.

Redundancja

Dla usług krytycznych w przedsiębiorstwie można wdrożyć rozwiązania typu FailOver zapewniające automatyczne przejęcie roli jednego serwera przez inny – zapasowy. Pozwala to na dalsze działanie usług nawet w przypadku awarii fizycznego hosta.

Dokumentacja infrastruktury

Profesjonalny administrator serwerów prowadzi dokumentacje zawierającą kluczowe informacje o serwerach, zasobach, użytkownikach i awariach. Pozwala to na kontrolę nad zasobami IT oraz ich eksploatacją co umożliwia podejmowanie świadomych decyzji podczas rozwoju i utrzymania infrastruktury IT w firmie.

Jakie korzyści przynosi administracja serwerami przez specjalistów?

Administracja serwerami przez zespół specjalistów jest doskonałą alternatywą w stosunku do tradycyjnego zatrudniania administratora na etat.

Wyższa dostępność

W przypadku choroby lub zwolnienia administrator zatrudniony na etat nie jest dostępny. Takiego problemu nie ma jeśli za serwery jest odpowiedzialny cały zespół.

Wyższa specjalizacja

W zespole znajdują się osoby o równych specjalizacjach co oznacza że daną sprawą zajmie się wyspecjalizowana w wąskiej dziedzinie.

Krótszy czas realizacji

Wyspecjalizowany zespół znacznie szybciej rozwiąże problemy i wykona zgłoszenia niż pojedynczy administrator.

Administracja serwerami – Jakie serwery są najczęściej spotykane.

Serwery pełnią różne role w firmie to w oparciu na nie dzielmy serwery. Pamiętać należy że serwer może pełnić więcej niż jedną rolę, choć nie jest to obecnie zalecane podejście, powinno stosować się w takim wypadku wirtualizację.

Serwery domenowe

Pełnią one rolę usług katalogowych w systemie Windows, przechowująca bazę danych takich jak: użytkownicy, serwery, komputery, drukarki a także wiele innych. Pełnią one rolę między innymi serwera za pomocą którego użytkownicy w domenie logują się na swoje komputery.

Serwery plików

Są to serwery na których przechowywane są pliki mogą to być zarówno tradycyjne serwery plików oparte o protokół SMB jak i nowoczesne rozwiązania pozwalające na wdrożenie własnej chmury która synchronizuje zmiany dokonane przez użytkowników.

Serwery pulpitów zdalnych

Praca zdalna jest dziś coraz powszechniejsza to właśnie do niej najczęściej wykorzystywane są pulpity zdalnej. Pozwalają one na łączenie się zdalnie do serwera i pracowanie na nim tak jak był by to komputer użytkownika.

Serwery baz danych

Zależnie od typu bazy danych wyróżniamy różne ich serwery najczęściej spotykane to Microsoft SQL Server oraz różne rozwiązania implementujące MySQL. Obsługują one na przykład programy księgowe oraz strony i serwisy WWW.

Serwery pocztowe

Poczta email jest dziś podstawą komunikacji w przedsiębiorstwach dlatego administracja jej serwerem jest częstym zleceniem jakie otrzymują administratorzy. Kluczowym aspektem jest tutaj zapewnienie dostarczalności poczty oraz walka ze spamem zarówno przychodzącym jak i wychodzącym.

Artykuł źródłowy

Artykuł ten został napisany na podstawie wiedzy i doświadczenia zespołu SupportIT. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w artykule źródłowym. https://supportit.com.pl/blog/administracja-serwerami-windows-linux

Podziel się ze znajomymi: