Najpopularniejszy przenośnik danych

Od momentu skonstruowania pierwszych komputerów osobistych powstał problem przenoszenia danych pomiędzy poszczególnymi komputerami.

Dyskietka przeszła do historii

Pierwsze nośniki magnetyczne w postaci dyskietek oferowały niewielką pojemność. Były jednocześnie dość duże i podatne na uszkodzenia. Pierwsze dyskietki miały średnicę ośmiu cali i oferowały możliwość przeniesienia zaledwie 80 KB danych. To pojemność wystarczająca zaledwie na kilka niedużych plików tekstowych. Z czasem dyskietki malały, a ich pojemności rosły.
Kolejnym modelem była dyskietka 5,25 cala oferująca w swojej najpojemniejszej wersji nawet 1,2 MB pojemności. Tuż po niej zadebiutowała najpopularniejsza dyskietka o średnicy 3,5 cala oferująca pojemność 1,44 MB. Dyskietka ta była już stosunkowo odporna na zniszczenie w trakcie transportu. Problemem była sama odporność zapisu na nośniku magnetycznym. Transportowanie dyskietki wraz z telefonem komórkowym, który nagle zadzwonił, przeważnie kończyło uszkodzeniem transportowanych danych.

Muzyka i filmy na płytach

 

MINOLTA DIGITAL CAMERA
Następnym sposobem transportowania danych były nośnik optyczne. Pierwsze płyty CD i DVD oferowały już znacznie większe pojemności pozwalające na zapis ogromnej ilości danych. Zarówno nośniki CD, jak i DVD istniały w wersjach pozwalających na wielokrotny zapis. Nagrywanie danych zajmowało dużo czasu i nie było zbyt wygodne.

Rewolucja w nośnikach danych

usb

Prawdziwą rewolucję w transporcie danych dały dopiero pamięci flash. Te niewielkie urządzenia podłączane do portu USB komputera w błyskawicznym tempie podbiły rynek i zyskały niesamowitą popularność. Początkowo nie charakteryzowały się zbyt dużymi pojemnościami ani dużą szybkością zapisu, jednak do chwili obecnej obraz ten uległ ogromnej zmianie. Pojemności osiągane dziś przez niewielkie pamięci przenośne idą w setki gigabajtów. Podobnie wygląda szybkość zapisu i odczytu danych. Jeszcze kilka lat temu nagranie kilku filmów i paczki zdjęć mogło zająć nawet kilkanaście minut. Dziś, dzięki ogromnemu wzrostowi prędkości przesyłu danych i prędkości ich zapisywania, operacja zajmuje ułamek tego czasu. Wraz ze wzrostem pojemności i szybkości zapisu oraz odczytu danych spadły też ceny tych urządzeń. Obecnie jest to sprzęt na każdą niemal kieszeń, co znacznie podnosi jego popularność. Niewielkie rozmiary samych modułów pamięci flash sprawiają, że pamięć taką można umieścić w praktycznie dowolnej skrytce lub kieszeni. Pozwala to rozwinąć skrzydła twórcom gadżetów cyfrowych i bywa chętnie wykorzystywane przy produkcji gadżetów reklamowych. Z drugiej strony istnieje też rynek zajmujący się tworzeniem obudów odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Istnieją modele odporne nie tylko na całkowite zalanie, ale też odporne nawet na upadki z dużych wysokości czy przejechanie przez samochód. Tego typu pancerny pendrive to prawdziwy bank danych, których transport stał się bezpieczny jak nigdy dotąd.

Pendrive to przeważnie niewielki przedmiot, którego transport nie niesie ze sobą żadnych niedogodności. Dodatkowo, dzięki brakowi ruchomych części, pamięci tego typu są znacznie mniej narażone na awarie mechaniczne, dużo częściej nękające mechanizmy ruchome takie jak klasyczne dyski twarde. O przyszłościowym charakterze tego typu pamięci może świadczyć fakt, że najszybsze współczesne dyski twarde są wykonywane w technologii podobnej do tej wykorzystywanej w pamięciach flash.

W sklepie internetowym www.cdr-nosniki.pl można kupić płyty CD, DVD i inne najpopularniejsze nośniki danych.

 

Uwaga – artykuł sponsorowany! Powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.

Podziel się ze znajomymi: