Naprawa drukarki czy zakup nowej – decyzja nie zawsze oczywista

Każdy z nas w domu lub w miejscu pracy używa drukarki komputerowej. W domu korzystamy zwykle z prostych i tanich drukarek atramentowych, które, choć nie są zbyt wydajne, pozwalają drukować w kolorze i wystarczają na nasze domowe potrzeby. W biurach najczęściej mamy zainstalowane drukarki laserowe, czarno-białe lub kolorowe, które znacznie lepiej sprawdzają się w przypadku dużej ilości wydruków.Jednak każda drukarka z czasem ulega awarii. Pojawia się wtedy pytanie: oddać drukarkę do serwisu czy od razu wymienić ją na nową? Nie ulega wątpliwości, że wraz ze spadkiem cen nowego sprzętu drukującego naprawa drukarek, szczególnie tych tańszych, przestaje się opłacać. Ale nie tylko względami ekonomicznymi powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji o serwisie drukarki. Biorąc pod uwagę, że nowy sprzęt nie różni się znacznie możliwościami od tego, który używamy obecnie warto może jednak zastanowić się nad serwisem?

Jeśli drukarki używamy od kilku lat na pewno jesteśmy przyzwyczajeni do jej obsługi i sposobu, w jaki wymienia się cartridge lub dodaje papier. Po zakupie nowego sprzętu na nowo trzeba będzie uczyć się wszystkich czynności. Do tego dochodzi kwestia samej instalacji nowej drukarki z naszym komputerem. Nie zawsze jest to takie proste, jak opisuje producent i jeśli dojdzie konieczność wezwania do tego celu fachowca, koszty zakupu wielokrotnie przekroczą koszty naprawy, a problemy z tym związane będą niewspółmierne do korzyści.

W każdym mieście można znaleźć firmę, która rozwiązuje problemy ze sprzętem drukującym. Warto więc choćby zadzwonić do serwisu drukarek w Krakowie, Poznaniu lub innym mieście, gdzie mieszkamy i spytać o cenę naprawy. Może okazać się, że usterka wcale nie jest poważna, naprawa będzie relatywnie tania i będziemy mogli korzystać z naszego sprzętu następnych kilka lat. Do tego dochodzą jeszcze koszty eksploatacji naszego sprzętu drukującego, które w przypadku starszych modeli są zdecydowanie niższe, niż dla sprzętu nowego. Większość z nas, aby ograniczyć koszty używania drukarki korzysta z zamienników tonerów, które są zdecydowanie tańsze, niż tonery oryginalne. A do nowych drukarek zamienników na razie nie ma. Ponad to producenci ostrzegają, że stosowanie zamienników może spowodować utratę gwarancji.

Tak więc decyzję w sprawie wymiany drukarki warto kilka razy przemyśleć. Z pewnością pomoże nam to uniknąć wielu problemów, a i nasze środowisko naturalne mniej na tym ucierpi.

Podziel się ze znajomymi: