Niezależnie od tego, czego postanawiamy się uczyć, towarzyszy temu technika. Komputery, kalkulatory, telefony – te urządzenia wbrew pozorom stały się bardzo pomocnymi narzędziami w nauce. Coraz to nowsze, bardziej inteligentne i elastyczne oprogramowania są w stanie pomóc nam w nauce, szczególnie gdy bierzemy pod uwagę wiele aspektów nauki z motywacją na czele. Atrakcyjności kolorowej grafiki i multimediów nie trzeba zachwalać, wystarczy spojrzeć na popularność tabletów wśród maluchów, które od najmłodszych lat doskonale radzą sobie z intuicyjną obsługą dotykowego ekranu.
Jakie są nowoczesne techniki pomocne
w edukacji?
Drukowane podręczniki i klasyczne pomoce dydaktyczne powoli odchodzą do lamusa, rezygnują z nich uczniowie, jak i szkoły, które proponują i zastępują te materiały ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Nauka przez telefon czy internet, z użyciem Skype’a i telekonferencji? Czemu nie. Wciąż jest to niezaspokojona nisza rynkowa. Wiele firm testuje swoje innowacyjne pomysły na naukę, proponując je w sieci w formie start-upów, w wersjach testowych, demo i beta i obserwuje jednocześnie reakcje i potrzeby użytkowników. Podobnie jak e-commerce również e-nauka przeżywa spory rozkwit. Dzięki internetowi i szerokiemu dostępowi do sieci, taniejącym połączeniom z internetem, również w roamingu e-nauka staje się dostępna dla każdego, również dla osób niemających zasobnego portfela i ceniących sobie tanią edukację. Prócz dostępności atutem e-nauki jest jej atrakcyjność jako czegoś wciąż nowego i efektywnego. Zdalna nauka pozwala lepiej gospodarować czasem, jak również dopasować zajęcia, wiedzę i formę jej podania do osobistych potrzeb i możliwości poznania. Od kilku lat intensywnie rozwija się rynek nowoczesnych technik nauki przez internet. Początkowo były to materiały do samodzielnego opanowania i przyswojenia, liczne kompendia wiedzy, poradniki i podręczniki online w wersji do pobrania lub też interaktywnej, multimedialnej. Z czasem liczba multimediów wzrosła, podobnie jak i zapotrzebowanie na różnorodność pomocy dydaktycznych online. Powstały e-kursy i platformy do nauki zdalnej.
Obecnie dość popularną techniką nauki jest poznawanie wiedzy małymi dawkami w atrakcyjnej formie, tak aby nauka była przyjemnością. Doskonale w ten trend wpisują się rozmaite aplikacje mobilne, dzięki którym możemy uczyć się praktycznie wszystkiego w małych a częstych dawkach. To idealne rozwiązanie dla osób niedyspozycyjnych, ale potrafiących wykorzystać każdą wolną chwilę na edukację. To także oferta dla tych, którym brakuje motywacji do samodzielnego zdobywania i poszukiwania wiedzy. Atutem aplikacji jest ich praktyczność użycia. Dostępne w telefonie, zawsze pod ręką, oferują dyskretną naukę nierzadko w atrakcyjnej formie, zapewniając przy tym współzawodnictwo z innymi użytkownikami aplikacji. Nawiązując do naturalnych potrzeb człowieka, wśród których znajduje się obcowanie z grupą, porównywanie się i wspólna nauka, czerpanie z doświadczeń innych, dzielenie się wynikami, aplikacje mobilne dały początek platformom społecznościowym. Portale społecznościowe stały się konkurencyjnym trendem w nauce oferującym wzajemną naukę, pomoc w motywowaniu się, szukaniu informacji itp. Pewną formą portalu społecznościowego jest blog. Blogosfera przestała być tylko źródłem rozrywki, a stała się również przestrzenią w sieci służącą edukacji.
Łącząc wiele technik i dozując ich intensywność, udział w osobistym procesie edukacji zyskujemy na jakości nauki. E-nauka staje się zarówno bardziej przyjemna, jak i efektywna, co więcej wraz z popularyzacją co rusz to nowych możliwości edukacyjnych e-nauka jest też modna. Młodzi ludzie, chętnie sięgając po nowości, wpłynęli na upowszechnienie i ewolucję nauczania zdalnego w postaci korepetycji przez Skype’a. Początkowo technika nauczania przez Skype’a dotyczyła wyłącznie konwersacji z native speakerami, którzy mieli wesprzeć edukację językową bez konieczności wyjazdu zagranicznego. Konwersacje oferują dostęp do żywego języka np. niemieckiego, języka naszego zachodniego sąsiada, czy japońskiego, języka z drugiego końca świata. Od czasu, gdy okazało się, że konwersacje są skutecznym i wygodnym, komfortowym sposobem na naukę, minęły zaledwie dwa lata, zaś korepetycji przez Skype’a przybyło na tyle, iż są obecnie dostępne nie tylko korepetycje językowe z lektorami z całego świata, ale również korepetycje z wielu innych przedmiotów takich jak nauczanie zdalne z matematyki, fizyki czy historii. Korepetycje przez Skype’a pozwalają na indywidualizację nauki przez internet z uwzględnieniem elastyczności czasu i miejsca ich pobierania. Jest to największy atut zajęć zdalnych, a do tego dochodzi szeroki wybór nauczycieli mogących uczyć nawet najbardziej niszowych zagadnień.
Wyraźnym trendem w e-nauce jest niezależność i możliwość zdobywania wiedzy tak, jak jest nam wygodnie. Dzięki konkurencyjnym źródłom wiedzy, z których możemy korzystać, często zupełnie za darmo, możemy uczyć się dokładnie wtedy, kiedy chcemy, tak jak chcemy i z kim chcemy. To przełom w edukacji, do której nie musimy się dostosowywać, wybierając poziomy kursu czy też podręczniki. Naukę możemy organizować sobie w dowolny sposób bez presji czasu i stresu ani bez nacisku na wyniki, samodzielnie określając sobie cele i sposoby ich osiągnięcia. Przejawem tego trendu w edukacji językowej jest immersja znana od lat, niemniej dopiero w ostatnich latach jest rozwijana i promowana jako najskuteczniejsza technika nauki języka obcego poprzez używanie języka i otaczania się nim przy każdej możliwie najczęstszej okazji. Nawiązującą techniką w e-nauce do immersji jest wielozmysłowe poznanie z naciskiem na realne doświadczenie. Statystyki prowadzone wśród uczniów potwierdzają, iż najskuteczniejszą metodą nauki czy to angielskiego, czy programowania, czy tez biologii jest doświadczenie. Multiplikacja form, w których podawana jest wiedza, oddziałuje na nasz mózg i zmysły, rodząc liczne doświadczenia utrwalające przyswajaną wiedzę. Optymalną techniką nauki jest nauka bez wysiłku. Osiągnąć ten efekt można, przyswajając wiedzę w formie zabawy. Metodycy, łącząc zdalną e-naukę z rozrywką w sieci, której nie brakuje, uzyskują idealny efekt. Przykładem pomocy dydaktycznych, które wpisują się w innowacyjny system nauki, są aplikacje internetowe wykorzystujące wszystkie zalety doświadczenia, wielozmysłowości, jak i nowoczesności i zdobyczy techniki w służbie edukacji na każdym poziomie zaawansowania i w każdej dziedzinie nauki.
Innowacyjnych rozwiązań w edukacji internetowej wciąż przybywa, pojawiają się oryginalne programy do nauki na przykład języka angielskiego przez karaoke jak np. na stronie LyricsTraining. Nie wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie z powodu wybiórczości grupy docelowej.
Bez wątpienia dostęp do wiedzy w różnej postaci jest wartościową pomocą edukacyjną. Bez wychodzenia z domu przez smartfona możemy zaczerpnąć wiedzy z e-booków biblioteki ze Stanów Zjednoczonych czy obejrzeć nagranie z muzeum Luwr w Paryżu. Uczyć możemy się zawsze i wszędzie, a także wszystkiego, niezależnie od dziedziny wiedzy. Dostępność mediów online to kolejny z atutów internetu, który warto wykorzystać w e-nauce. Przyszłość e-nauki wygląda zachęcająco i bardzo obiecująco. Dotychczasowym przełomem w edukacji było użycie Skype’a pozwalające na naukę twarzą w twarz. Co może okazać się kolejnym przełomem? Warto obserwować rynek i korzystać z nowości, próbując ich skuteczności w kontekście edukacji zdalnej.
Materiały prasowe: Preply.com, zobacz stronę
Uwaga – artykuł sponsorowany! Powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.