Od czego zacząć naukę programowania?

Już wiesz, podobnie jak wiele innych osób, dlaczego warto przyjrzeć się możliwościom oferowanym przez rynek pracy dobrym programistom. Wiesz także, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z nauką pisania kodu. Kolejnym pytaniem będzie zapewne: Od czego mam zacząć? Sprawdź, czy istnieje dobra odpowiedź na to pytanie.

Języków programowania jest, z grubsza rzecz biorąc, kilkanaście, przynajmniej tych najważniejszych. Każdy z nich posiada swoje zalety i wady, każdy jest również jednocześnie podobny i innych od pozostałych. Jeśli wiesz, przynajmniej w zarysie, do czego chcesz używać poznanych w trakcie nauki języków programowania, to masz nieco łatwiejsze zadanie.

Programowanie może obejmować cały szereg zadań. Front end jest związany z pisaniem kodu rozpoznawalnego po stronie przeglądarki, dlatego też w tym wypadku musisz nauczyć się poleceń związanych z HTML, CSS i JavaScript. Oznacza to nieco łatwiejszy start, co powinno zainteresować przede wszystkim osoby nie czujące się zbyt pewnie w dziedzinie programowania. Oczywiście, decydując się na taki wybór przyszłej drogi zawodowej musisz pamiętać również o tym, że nauka nie skończy się na poznaniu podstaw, a prawdziwe umiejętności w tym zakresie uzyskasz dopiero po wielu ukończonych projektach.

usb cable on dotted background

Back End

Bardziej skomplikowane mogą okazać się języki programowania używane przy tworzeniu back endu, czyli pisania kodu przeznaczonego do wykonywania po stronie serwera. Oznacza to, że będąc osobą chcącą posiąść wiedzę konieczną do tworzenia dobrego kodu, musisz rozpocząć naukę zupełnie innych języków programowania. W takim wypadku największą korzyść odniesiesz wówczas, gdy rozpoczniesz zaznajomienie się z takimi językami jak PHP, Java, Python czy Ruby. Wiedza na temat posługiwania się tymi językami programowania umożliwi tworzenie efektywnego kodu, co z kolei pozwoli na uzyskanie ciekawej i, co równie ważne, dobrze płatnej pracy.

Internet, podobnie jak większość urządzeń służących do korzystania z jego funkcji, staje się coraz bardziej mobilny. Oznacza to, że możesz chcieć spróbować swoich sił w tworzeniu aplikacji, które będą wykorzystywane przez użytkowników tego rodzaju sprzętu. Do tego celu bardzo przydatny okazują się przede wszystkim języki C i Java. Mobilność nie kończy się jednak na aplikacjach, równie istotne jest tworzenie stron internetowych uwzględniających fakt, że ich użytkownicy korzystają z urządzeń mobilnych. Z tego też względu przydatne okaże się posługiwanie HTML i CSS, które pozwolą na tworzenie stron mobilnych, nabierających coraz większego znaczenia.

Wybór języka programowania

Jak widać z tego krótkiego zestawienia, wybór pierwszego języka programowania nie jest wcale zadaniem łatwym. Z podjęciem decyzji jest bardzo podobnie do tego, przed czym staniesz w trakcie nauki dowolnego języka programowania – każdy krok będzie w dużym stopniu determinował to, jak będzie przedstawiał się wybór kolejnego.

Przytoczona powyżej zasada nie jest jedyną, jaka obowiązuje w świecie programistów. Jedną z najważniejszych jest ta, że to właśnie pierwszy język będzie tym najtrudniejszym do nauczenia, każdy kolejny, który zapragniesz poznać, będzie nieco łatwiejszy do opanowania. Schemat działania jest w tym wypadku znajomy osobom, które nauczyły się języków obcych, gdyż i w ich przypadku każdy kolejny zajmował mniej czasu. Dzieje się tak głównie dlatego, że języki programowania, mimo różnic, posiadają jedną cechę wspólną – uczą logicznego myślenia.

Ciągła nauka

Drugą zasadą obowiązującą w świecie programistów jest to, że nauka nigdy się nie kończy, o czym przekonasz się na własnej skórze. Im więcej będziesz wiedział, tym bardziej skomplikowane problemy będziesz chciał rozwiązać.

Rozwiązywanie problemów jest w programowaniu rzeczą najważniejszą, o której nie wolno zapominać. Komendy i polecenia są tylko narzędziem, jedynie od programisty zależy, do czego ich użyje i jaki będzie tego skutek.

Autorem artykułu jest firma Kodilla, która specjalizuje się w organizowaniu bootcampów programistycznych.

 

Uwaga – powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.

Podziel się ze znajomymi: