Przetwornica napięcia – jak ją dobrać?

Napięcie prądu elektrycznego, dla wielu z nas jest pojęciem mocno enigmatycznym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest ono dla prawidłowego działania urządzeń, z których na co dzień korzystamy. Bez odpowiednio dopasowanego napięcia, urządzenia elektroniczne mogą działać nieprawidłowo lub nawet ulec uszkodzeniu, dlatego bardzo ważne jest, by wiedzieć jakiego napięcia wymaga nasz laptop, wiertarka czy mikrofalówka i dopasować do tej wartości napięcie źródłowe. Jednak jak to zrobić? Służy do tego właśnie przetwornica napięcia, czyli urządzenie, dzięki któremu zmienimy napięcie wyjściowe (pochodzące z gniazda), na takie, jakiego wymaga nasze urządzenie.

Trzeba jednak pamiętać, że rynek oferuje nam różne rodzaje przetwornic napięcia, które nadają się do obsługi różnych urządzeń. Jak więc dobrać przetwornice, która bez problemu obsłuży konkretne urządzenia? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Do czego służy przetwornica napięcia

W najprostszym tłumaczeniu, do zmiany napięcia, jeżeli urządzenie wymaga innego napięcia, niż to, do którego mamy aktualnie dostęp – niezbędna będzie właśnie przetwornica napięcia. Dzięki niej uzyskamy odpowiednie napięcie.

Rodzaje przetwornic

Różnice w rodzajach przetwornic, przekładają się w największej mierze na generowane przez nie napięcie wyjściowe. To, jaką powinniśmy wybrać, w największej mierze zależne jest od urządzenia, do którego planujemy ją podłączyć. Najogólniej, przetwornice napięcia możemy podzielić na dwie grupy:

  • Z czystym (pełnym) sinusem

To urządzenia, w których napięcie wyjściowe zmienia się sinusoidalnie. Nadaje się do bardziej wymagających urządzeń, które potrzebują dokładnych wartości w zakresie napięcia – taka przetwornica tworzy prąd identyczny do tego, który wypływa z gniazda 230V, dzięki czemu nadaje się do wszystkich urządzeń.

  • Ze zmodyfikowanym sinusem

To tańsze wersje przetwornic, które przeznaczone są do nieco mniej wymagających urządzeń – czyli takich, które w pewnym zakresie będą w stanie dopasować się do otrzymywanego napięcia. Spokojnie można ją wykorzystać do laptopów czy elektronarzędzi.

Trzeba pamiętać, że dobranie nieodpowiedniej przetwornicy napięcia, może powodować nieprawidłowe działanie urządzenia. Przykładowo – większość telewizorów, będzie działać na przetwornicach ze zmodyfikowanym sinusem, jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z jakością obrazu (jak np. skaczące na ekranie paski).

Zobacz przetwornice, które idealnie dopasują się do twoich urządzeń.

Jak dobrać odpowiednią moc przetwornicy

Najważniejsze będzie przeliczenie zapotrzebowanie na moc, jakie ma dane urządzenie i dobranie przetwornicy z odpowiednim jej zapasem. W przypadku przetwornic, najważniejsze będą dwie wartości, a mianowicie ciągła moc urządzenia oraz moc chwilowa – czyli dostępna w czasie poniżej 1 sekundy. Pamiętaj, że jeśli planujesz korzystać z urządzenia w sposób ciągły, jego maksymalny pobór mocy nie powinien przekraczać 85% możliwości naszej przetwornicy – przykładowo, jeżeli korzystasz z laptopa, który pobiera 90W to idealna, będzie przetwornica o mocy 300W.

Uwaga – artykuł sponsorowany. Tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl

Podziel się ze znajomymi: