Rodzaje dostępu do Internetu

Obecnie mamy dostęp do internetu w zasadzie wszędzie. Stało się już normą posiadanie dostępu do sieci w telefonie komórkowym. Ponadto, szczególnie w dużych miastach, mnóstwo jest miejsc, w których zlokalizowane są tak zwane hotspoty umożliwiające bezpłatny dostęp do internetu.

rodzaje-dostepu-do-internetu

Internet jest dziś potrzebny w zasadzie w każdej dziedzinie życia; od pracy po życie zawodowe. Obecnie użytkownicy chcą mieć bardzo szybki internet, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu sam dostęp do internetu był luksusem. Wszyscy korzystamy z sieci, jednak w gruncie rzeczy niewielka liczba osób wie, w jaki sposób działa internet. Okazuje się, że istnieje wiele rodzajów dostępu do sieci.

Internet radiowy

Nie ma wątpliwości co do tego, że internet radiowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych. Wynika to przede wszystkim z tego, że korzystanie z internetu radiowego jest wyjątkowo wygodne, nie wymaga ono bowiem instalowania jakiegokolwiek okablowania.

Za początek internetu radiowego uważa się lata 90. XX wieku. Właśnie wtedy, a konkretnie w roku 1997, ustanowiono tak zwaną normę 802.11. Wydaje się więc, iż to ten rok powinno się uznać za rok wprowadzenia do powszechnego użytku internetu radiowego.

Wady internetu radiowego

Wydawać by się mogło, że internet radiowy jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga instalowania żadnych kabli. Okazuje się jednak, że ten rodzaj dostępu do internetu ma również poważne mankamenty. Przede wszystkim nie jest to zbyt szybki internet. W kwestii szybkości ma on spore ograniczenia. Ponadto, jakość sygnału radiowego jest mocno uzależniona od warunków pogodowych. Innymi słowy każda burza czy mocny wiatr mogą sprawić, że na pewien czas zostaniemy pozbawieni dostępu do internetu.

Przyszłość internetu – światłowody

Obecnie uważa się, że już niedługo największą popularność osiągnie internet dostarczany przez światłowody. Internet światłowodowy zapewnia najwyższą możliwą prędkość, a co więcej, zapewnia stały dostęp do intenetu niezakłócany żadnymi czynnikami zewnętrznymi.

Internet światłowodowy – co to jest?

Internet światłowodowy doprowadzany jest przez tak zwany kabel światłowodowy. Nazwa tego rodzaju internetu trafnie określa, w jaki sposób przesyłany jest sygnał. Okazuje się bowiem, iż internet w tej technologii rzeczywiście przesyłany jest przez światło.

Zalety internetu światłowodowego

Nie ma wątpliwości co do tego, że internet światłowodowy to internet o wiele wyższej jakości niż ten, który działa dzięki przesyłaniu fal radiowych. Przede wszystkim światłowody są zupełnie niezależne od aury pogodowej. Tak więc ani obfite deszcze ani najmocniejsze nawet wichury nie pozbawią nas dostępu do internetu. Stałość łącza to dla wielu ludzi najważniejsza cecha internetu, dlatego nie sposób się dziwić, że światłowody stają się tak popularne.

Kolejną zaletą światłowodów jest to, że prędkość internetu przy tym sposobie jego dostarczania jest w zasadzie nieograniczona. Przykładowo, w internecie radiowym nie sposób raczej osiągnąć prędkości wyższej niż 150 Mbps.

Inną zaletą światłowodów jest to, że za ich pomocą możemy uzyskać nie tylko dostęp do internetu. Światłowody przesyłają również sygnał telewizji cyfrowej oraz sygnał niezbędny do telefonu stacjonarnego.

Technologia FTTH

FTTH to najnowsza technologia, która w naszym kraju stawia dopiero pierwsze kroki. Jest to swego rodzaju udoskonalenie internetu światłowodowego. Dzięki światłowodom mamy niezwykle szybki internet, jednakże technologia FTTH pozwala na dodatkowe jego przyspieszenie.

Najczęściej dostawcy internetu światłowodowego dostarczają go do budynków mieszkalnych, w których jest rozdzielany i dostarczany do poszczególnych mieszkań za pomocą najzwyklejszych kabli. W ten sposób przesyłanie danych nieco traci na szybkości. Internet światłowodowy FTTH zapewnia bezpośrednią dostawę internetu do klienta. Oznacza to, że światłowód kończy się dopiero w mieszkaniu klienta, dzięki czemu nigdzie po drodze nie ma szans na to, aby stracić swą szybkość.

Przyszłość światłowodów

Obecnie w wielu miejscach nie ma jeszcze dostępu do linii światłowodowych. Wydaje się jednak, że ze względu na dużą liczbę zalet, jakie posiadają, niedługo światłowody powinny zawitać w większości mieszkań. Już teraz wyraźnie widać, że sieci światłowodowe instalowane są coraz częściej. Szczególnie w dużych miastach dostęp do nich z każdego w zasadzie miesiąca staje się coraz łatwiejszy. Również FTTH zapewniające oszałamiająco szybki internet jest coraz popularniejsze.

Internet LTE

Innym popularnym sposobem przesyłu danych jest LTE. Jest to technologia, która swą popularność zyskała stosunkowo niedawno. LTE znajduje zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach mobilnych takich jak tablety czy telefony komórkowe. Ostatnimi czasy pojawiają się jednak również oferty internetu domowego LTE.

LTE w domu

Na korzystanie z LTE w domu decydują się przede wszystkim ludzie, którzy nie mają do swoich domów doprowadzonych żadnych kabli internetowych. LTE zapewnia zwykle dosyć szybki transfer danych, który jednak niestety dosyć często jest limitowany przez operatora.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą KOBA.

 

Uwaga – artykuł sponsorowany! Powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.

Podziel się ze znajomymi: