Monitoring a nasze potrzeby
Można kupić najlepszy i najdroższy system monitoringu, ale jeśli nie będzie odpowiadał naszym potrzebom, na niewiele się zda. Zanim rozpoczną się poszukiwania idealnego zestawu do monitoringu, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:
- czy monitorowane będzie wnętrze, czy jednak kamery będą na zewnątrz?
- ile i w jakich miejscach potrzebne są kamery?
- jaka jakość obrazu będzie zadowalająca?
Dodatkowo warto zainteresować się otoczeniem, w którym ma się znajdować monitoring. W zależności od oświetlenia wybór może być zupełnie inny.
Wybór odpowiedniej kamery
Głównym elementem każdego systemu monitoringu jest kamera. A nawet kamery. Jednym z najważniejszych parametrów – szczególnie jeśli chodzi o jakość obrazu – jest rozdzielczość. W obecnych czasach za minimum uznaje się kamery monitoringu o rozdzielczości HD (czyli 1280 x 720 pikseli). Jednak warto zdecydować się na wyższy standard i wybrać modele Full HD (1920 x 1080 pikseli). Dzięki temu można liczyć na lepszą jakość i większą szczegółowość obrazu. Na uwagę zasługuje także liczba rejestrowanych klatek na sekundę. Jeśli będzie za mała, obraz będzie wyglądał niczym pokaz slajdów. W tym przypadku minimum to 24 klatki na sekundę – tak jak w filmie.
Jeśli kamera ma się znaleźć na zewnątrz, powinna być zaopatrzona w diody podczerwieni. Dzięki temu, nawet jeśli wokół będzie ciemno, obraz z kamery będzie jasny i wyraźny. Szczególnie jest to ważne w słabo oświetlonych miejscach. Przyda się też wodoszczelność, dzięki czemu opady nie będą straszne naszej kamerze.
Zostaje jeszcze kwestia przesyłania obrazu. Jak w przypadku wielu innych sprzętów istnieje możliwość wyboru opcji przewodowej lub bezprzewodowej. I o ile kamery bezprzewodowe są o wiele łatwiejsze w montażu, to awaria internetu czy routera może sparaliżować ich pracę. Wtedy na prowadzenie wychodzą modele przewodowe – za koszt montażu otrzymuje się gwarancję niezawodności.
Co jeszcze potrzeba do systemu monitoringu?
Monitoring CCTV nie może się obyć bez rejestratora. Powinien być kompatybilny z kamerami – od jego możliwości zależy maksymalna obsługiwana i zapisywana rozdzielczość. Jeśli będzie niższa niż w przypadku kamer, nie będzie można wykorzystać pełni ich możliwości.
Do niego należy także dołączyć dyski. W przypadku monitoringu nie powinno się używać standardowych, które można znaleźć w komputerach. Powinny być dużo trwalsze. Oczywiście od ich pojemności zależy, ile danych będzie można przechowywać.