Telemetria – co to takiego?

Monitorowanie urządzeń na odległość to nie tylko wygoda, ale również wysoka precyzja w zbieraniu danych i niezawodne wsparcie w przypadku rozproszonych sprzętów. Na czym dokładnie polega telemetria i jak można z niej skorzystać?

telemetria

Telemetrią nazywa się dziedzinę komunikacji, która skupiona jest na technikach przesyłu wartości pomiarowych przewodowo lub bezprzewodowo. Polega ona głównie na umieszczeniu w terenie urządzeń, których celem jest pomiar danej wielkości i automatyczna transmisja pobranych danych do centrali. Do przesyłu wykorzystuje się przede wszystkim układy radiowe, internet, modemy czy sieci komórkowe.

 

Zastosowanie telemetrii

Najczęściej telemetria wykorzystywana jest w branży energetycznej do sterowania i odczytywania danych z liczników, w transporcie do monitorowania i zarządzania sieciami pojazdów, także w ochronie do monitoringu obiektów, w infrastrukturze miejskiej do sterowania oświetleniem ulicznym i sygnalizacji czy też w leśnictwie do szybkiego wykrywania pożarów. Za pomocą telemetrii można również dokonywać elektronicznych pomiarów zachowań widowni telewizyjnej czy zbierać dane naukowe, na przykład klimatyczne czy sejsmologiczne.

 

Dla firm wykorzystanie takiego rozwiązania jak telemetria niesie za sobą szereg korzyści biznesowych i technicznych, między innymi można wyeliminować wtedy nadużycia i zmniejszyć koszty funkcjonowania przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa zasobów firmowych, na przykład pojazdów, obiektów czy urządzeń. Także możliwe jest ograniczenie strat związanych z kradzieżami, lepsze zarządzanie stanami magazynowymi i trafniejsze planowanie dostawy.

 

Gdzie skorzystać z telemetrii?

Obecnie rozwiązania w dziedzinie telemetrii dla biznesu dostarczają przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni. Można skorzystać z nich miedzy innymi w T-Mobile. Sieć operatora obejmuje 14 krajów i zapewnia kompleksowe wsparcie w dziedzinie M2M (komunikacji Machine to Machine). Klienci T-Mobile otrzymują do dyspozycji kartę SIM działającą w zasięgu wszystkich operatorów, a także możliwość zarządzania usługą telemetrii przez dedykowany portal.

 

Uwaga – artykuł sponsorowany! Powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.

Podziel się ze znajomymi: