Wentylacja przemysłowa – co warto wiedzieć?

Montaż systemu wentylacyjnego w obiektach przemysłowych jest niezbędny. Zapewnia komfort pracy, a także pozwala utrzymać optymalne warunki przechowywania i umożliwia bezpieczne działanie urządzeń. Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację przemysłową? 

Zachowanie odpowiednich warunków w środowisku przemysłowy jest niezwykle ważne i wręcz niezbędne. Jest to szczególnie istotne w przypadku różnego rodzaju fabryk oraz hal produkcyjnych, czy magazynowych, gdzie zarówno sprzęt, jak i przechowywany towar, muszą znajdować się we właściwym środowisku. Podstawa to zachowanie odpowiednich parametrów powietrza. Niestety, lecz warunki przemysłowe właściwie całkowicie uniemożliwiają naturalne utrzymanie temperatury, czy też jakości powietrza na właściwym poziomie. W związku z tym każda taka powierzchnia powinna zostać wyposażona w profesjonalny system wentylacyjny. Jest to niezwykle ważne ze względu na sprzęt oraz przedmioty produkcji, ale przede wszystkim pozwala stworzyć odpowiednie warunki dla pracowników, a także zapewnić im należyty komfort. Jaka wentylacja przemysłowa sprawdzi się najlepiej? Co warto wiedzieć, nim zdecydujemy się na montaż?

Wentylacja przemysłowa — podstawa bezpieczeństwa

Zapewnienie pracownikom odpowiednich i bezpiecznych warunków pracy, to podstawa. Niestety, w pomieszczeniach przemysłowych środowisko jest zwykle niesprzyjające. Nieustanne działanie różnego rodzaju maszyn i urządzeń, a także wszelkie procesy i następujące reakcje sprawiają, że w fabrykach, czy też halach zazwyczaj jest bardzo gorąco, a wysoka wilgotność powietrza znacznie zmniejsza komfort oddychania. Co więcej, w miejscach takich bardzo często unoszą się pyły oraz nieprzyjemne zapachy. Najgorsze jest jednak to, że niektóre z wydzielających się oparów mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Klimatyzacja przemysłowa to właściwie jedyny sposób na to, by skutecznie przywrócić komfort pracy oraz zapewnić pełne bezpieczeństwo osobom wykonującym swe obowiązki. Montaż jej ma wiele zalet, ale najważniejszą jest oczywiście troska o zdrowie ludzi. Czyste powietrze oraz odpowiednia temperatura mniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, a także wypadków na stanowisku pracy. Nie jest też tajemnicą, że od panujących warunków, zależna jest jakość pracy. Inwestycja w wysokiej jakości system wentylacyjny zaowocuje tym samym zwiększeniem zaangażowania oraz efektywności pracowników.

Klimatyzacja przemysłowa — zadanie

Wentylacja przemysłowa znacznie różni się od powszechnie stosowanych w domach, sklepach, czy też biurach systemów. W tym przypadku ma ona bowiem do spełnienia znacznie więcej zadań. Oczywiście podstawa to utrzymanie odpowiedniej temperatury, czyli chłodzenie latem oraz ogrzewanie w sezonie zimowym. Tutaj rzeczywiście zastosowania się pokrywają. W przemyśle jednak kolejną bardzo istotną funkcją klimatyzacji jest eliminacja wszelkich pyłów i innych zanieczyszczeń oraz utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza. Co więcej, musi być ona wyposażona w odpowiednie filtry i zabezpieczenia, by nieczystości te nie trafiały bezpośrednio do biosfery.

Klimatyzacja przemysłowa —  ekonomiczne rozwiązanie

Szukając systemu wentylacyjnego do użytku w przestrzeni przemysłowej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jednym z najważniejszych, prócz jakości, jest oczywiście cena. Ważny jest zarówno koszt montażu oraz kupna, jak i eksploatacji. Właściwie ten drugi parametr powinien interesować nas najbardziej, ponieważ każdy wie, że tani zakup, nie zawsze zwiastuje tanie użytkowanie. Wentylacja przemysłowa powinna być przede wszystkim energooszczędna. Jednym z najlepszych i najbardziej wydajnych rozwiązań, jakie można zastosować, jest Oxycom IntrCooll 4Season, czyli nowoczesny system, którego działanie pobiera, aż o 90% mniej energii, niż zwykła wentylacja. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej na stronie https://www.oxy-com.pl/urzadzenie-wentylacja-hal-4s/. Pamiętajmy, że rozwiązania energooszczędne, pozwalają nie tylko na zmniejszenie kosztów eksploatacji, ale są także przyjazne dla środowiska.

Eksploatacja wentylacji — o czym warto pamiętać

Przy wyborze wentylacji przemysłowej, warto pamiętać o tym, by jej obsługa była komfortowa i intuicyjna. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania niezwykle nowoczesne i zaawansowane pod względem technologicznym. Tym samym są one bardziej wydajne, funkcjonalne, a ich procesy zautomatyzowane. Dzięki połączeniu systemu z internetem możliwe jest na przykład samodzielne dopasowanie odpowiedniego trybu chłodzenia, czy też ogrzewania. Co więcej, klimatyzacja przemysłowa może zostać też w łatwy sposób zintegrowana z innymi urządzeniami.

Decydując się na montaż wentylacji, należy mieć na uwadze, że układ będzie potrzebował regularnego czyszczenia. To niezwykle ważne, ponieważ jedynie odpowiednio utrzymana i pozbawiona zanieczyszczeń klimatyzacja, może zapewnić właściwe warunki pracy. Częstotliwość konieczności przeprowadzania higienizacji zależna jest przede wszystkim od intensywności eksploatacji oraz rodzaju wchłanianych zanieczyszczeń.

undefined

Podziel się ze znajomymi: