Windows 10: wskazówki i porady – darmowe oprogramowanie do zdobycia

Przez cały lipiec EaseUS prowadzi kampanię dotyczącą aktualizacji naszego systemu do Windows 10. Zaprezentowane zostaną wskazówki, porady oraz różne opinie użytkowników, którzy zdecydowali się przejść na najnowszy system. Ponadto w kampanii do zdobycia będzie darmowe oprogramowanie od EaseUS (EaseUS Todo PCTrans Pro) oraz innych liderów rynkowych.
sp-001
Więcej na temat akcji EaseUS znajdziecie tutaj: Kampania EaseUS.

Podjąłem decyzję, że zaktualizuję na swoim komputerze system do Windowsa 10, więc zgromadziłem na ten temat trochę informacji, którymi dzisiaj chciałbym się z wami podzielić. Działanie nowego systemu pozytywnie mnie zaskoczyło, ponadto powróciło menu Start, w przyjemnej i konfigurowalnej formie. Całość przypomina ulepszonego Windowsa 7, co więcej nowe aplikacje systemowe nie otwierają się bez potrzeby w trybie pełnoekranowym tak jak w Windowsie 8 i dodano cztery automatyczne rozmiary okna. Nie można zapomnieć o Cortanie, która jest naprawdę pomocna dzięki działaniu na wielu urządzeniach. Powodów do aktualizacji jest na prawdę dużo, poniżej lista najważniejszych.
sp-003
Dlaczego warto zrobić aktualizację do Windows 10:

 • Prędkość
  System uruchamia się dużo szybciej niż Windows 8.1 czy 7, co jest ogromnym plusem. Ponadto DirectX 12 w grach oznacza duży skok wydajności.
 • Menu Start
  Po prośbach użytkowników menu Start powróciło w nowej i bardzo ciekawej odsłonie.
 • Asystent Cortana
  Ci, którzy chociaż raz mieli przyjemność skorzystać z Siri, bądź z jej odpowiednika od firmy Google, będą wiedzieli, jak bardzo użyteczny jest asystent głosowy. Cortana jest po prostu bardzo dobra.
 • Microsoft Edge
  Windows 10 oddaje do naszej dyspozycji przeglądarkę, która bez problemu może walczyć z innymi o miano najlepszej. Jest szybka, przyjemnie zaprojektowana i ma ciekawe funkcje takie jak tryb czytania czy tryb notatki.
 • Zabezpieczenia
  To, co było doskonałe w Windowsie 8.1, jest również w Windows 10, na przykład ulepszona funkcja Security Boot. Trzy nowe zabezpieczenia to Device Guard (strażnik urządzenia), Paszport Microsoft (Microsoft Passport) oraz Windows Hello – o tym wszystkim możecie przeczytać na Windows 10 Blog.
 • Ulepszone okna
  W końcu możemy automatycznie rozmieścić cztery aplikacje na ekranie zamiast jedynie dwóch.
 • Aplikacje uniwersalne
  Microsoft postawił na unifikację, dzięki czemu można uruchomić aplikacje znane z telefonu na komputerze z dostosowanym do tego interfejsem.

sp-002
Problemy z Windows 10:

 • Mniej wolnego miejsca
  Windows 10 po aktualizacji zajmuje trochę więcej miejsca, ponieważ wcześniejszy system wciąż znajduje się na dysku w folderze Windows.old. Na szczęście jeśli jesteśmy pewni, że chcemy zostać na nowym systemie, folder ten można usunąć.
 • Prywatność
  Nie jestem fanem dzielenia się moimi plikami z innymi. Po chwili przeglądania ustawień zauważyłem, że udostępnianie jest automatycznie włączone. Użytkownicy, którzy nie chcą, aby cokolwiek bez ich zgody trafiało do innych osób lub do Microsoftu, niech sprawdzą zakładkę prywatność – jedno z menu, które można znaleźć w ustawieniach (klawisz Windows + I otwiera ustawienia).
 • Ograniczony okres przywracania systemu
  Po przejściu na Windows 10 użytkownicy, którzy zdecydują się na powrót do wcześniejszego systemu, mają jedynie jeden miesiąc, aby to zrobić.
 • Kopia zapasowa
  Niestety na start ustawiania kopii zapasowej są wyłączone, a konfiguracja nie należy do najszybszych.
 • Dane na dysku systemowym
  Niewielkie przeoczenie powoduje, że możemy stracić dane z dysku systemowego takie jak muzyka, filmy czy dokumenty.
 • Odtwarzanie DVD
  Na pokładzie Windows 10 nie znajduje się program, który pozwoli nam odtworzyć filmy z DVD, przez co użytkownik jest zmuszony do zainstalowania dodatkowego programu.
 • Kompatybilność
  Niektóre programy oraz podzespoły mogą nie współpracować jak należy z najnowszym systemem.

Na sam koniec ostatnie dwie rzeczy – pamiętajcie, aby aktualizując, mieć wystarczająco miejsca na dysku, gdyż inaczej aktualizacja może się nie powieść. Ponadto warto zrobić kopię zapasową danych na wypadek niepowodzenia. W wypadku utraty danych zawsze można użyć naszego darmowego programu EaseUS Data Recovery Wizard Free, który pozwala na odzyskanie do 2 GB danych.

 

Uwaga – artykuł sponsorowany! Powyższy tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl.

 

Podziel się ze znajomymi: