Wybór programu księgowego dla firm

Stosowane procedury księgowe sięgają jeszcze czasów, kiedy nikt nie myślał o tym, że kiedyś komputer będzie pomagał w takich sprawach, a więc wprowadzenie do nich oprogramowania musi być bardzo dobrze przemyślane. W przeciwnym wypadku, możemy się narazić na wywrócenie do góry nogami całego funkcjonowania firmy, czego z pewnością nie chce absolutnie żaden przedsiębiorca.

Program dla firm wspomagający ją w działaniach księgowych powinien być idealnie dopasowany do jej struktur, potrzeb oraz warunków pracy. Oferta programów księgowych obecnych na rynku jest aktualnie ogromna, więc z pewnością jest w czym wybierać. Na początku warto podkreślić jedno – unikajmy darmowych programów, które z pozoru oferują wszystkie konieczne funkcjonalności. Z czasem może okazać się, że brakuje kluczowych funkcji dla poprawnego działania księgowości w firmie i zostaniemy z oprogramowaniem, które nie spełnia naszych oczekiwań.

Oprogramowanie dla firm powinno być ściśle dopasowane do sektora działalności, o czym powinien zdawać sobie sprawę każdy przedsiębiorca. Ważne jest również dopasowanie funkcji programu do naszych faktycznych potrzeb. Nie ma sensu przepłacać za istną „kobyłę” do prowadzenia księgowości, jeżeli prowadzimy małą lub średnią firmę i większość zaawansowanych funkcji nie jest nam tak naprawdę potrzebna. O wiele lepszym pomysłem w takiej sytuacji jest kupno najprostszej licencji danego oprogramowania, które zazwyczaj w razie potrzeby można rozszerzyć o nowe funkcje. Cena takiego programu będzie na początku mniejsza, a jeżeli okaże się z czasem, że potrzebujemy nowe funkcjonalności, to dopiero wtedy za nie dopłacimy.

Podsumowując, jeżeli prowadzimy księgowość w naszej firmie na własną rękę, to odpowiednie oprogramowanie jest wręcz niezbędne. Jest również pewna alternatywa, czyli coraz bardziej popularny outsourcing usług księgowych. Niemniej jednak, nie wszyscy chcą delegować swoje procesy księgowe poza siedzibę firmy, co jest całkowicie zrozumiałe. W przypadku większości małych i średnich firm, z dobrym oprogramowaniem jesteśmy w stanie sobie poradzić bez najmniejszych problemów.

 

Uwaga – artykuł sponsorowany. Tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl

Podziel się ze znajomymi: