Zamiennik czy oryginał? Znajdź kompromis w drukowaniu

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów jest zastąpienie oryginalnego tuszu lub tonera, jego zamiennikiem. Przedstawiamy czarno na białym metody ograniczania kosztów druku, ich wady i zalety oraz kryteria wyboru materiałów eksploatacyjnych.

Stosunek ceny do jakości w przypadku zamienników jest zróżnicowany – ten rynek rozwija się dość dynamicznie w ciągu ostatnich lat. O dobrej jakości mogą świadczyć informacje o prowadzeniu niezależnych badań laboratoryjnych nad opracowaniem składu i właściwości produktu. Na tym jednak nie koniec – przedsiębiorca dążący do ograniczenia kosztów oraz świadomy konsument, powinni uwzględnić jeszcze kilka innych kryteriów zamawiając materiały eksploatacyjne do swoich drukarek.

Zamiennik jest tylko kompatybilny

Zamienne tusze i tonery określane także jako kompatybilne różnią się od oryginalnych tym, że z reguły nie są produkowane zgodnie z technicznymi wymaganiami określonego modelu drukarki – nie zostały dostosowane idealnie do określonego urządzenia. Tę różnicę można porównać do różnicy między strojem od krawca, a strojem ze sklepu – ten pierwszy lepiej się prezentuje – tak samo jest z oryginałami i zamiennikami. Producenci tych drugich oferują pół – uniwersalne tusze i tonery, które pasują nie do jednego, ale wielu urządzeń. W efekcie jakość wydruku zdjęć nie będzie reprezentować tego samego poziomu, co jakość otrzymana dzięki stosowaniu oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Nie zawsze jednak będzie to reguła, jeśli mamy czas i ochotę możemy spróbować produktów nawet kilku firm alternatywnych. Jeśli jednak potrzebujemy absolutnej gwarancji jakości – wybierzmy oryginał.

Regenerowane kartridże alternatywą dla zamienników

Alternatywnym rozwiązaniem są materiały regenerowane – nie każde urządzenie jest przeznaczone do stosowania tego typu katridży, więc trzeba pomyśleć o ewentualnych kosztach eksploatacyjnych i ich ograniczaniu już podczas kompletowania wyposażenia biura. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wielokrotnego napełniania katridża tuszem do druku. Niemniej po każdej regeneracji jakość wydrukowanych materiałów może być mniejsza – podobnie jest w przypadku niektórych części samochodowych – można zregenerować np. stabilizator lub drążek kierowniczy, ale to tylko tymczasowe rozwiązanie pozwalające przygotować budżet na większy wydatek. Konkludując, ostatecznie i tak konieczne będzie poniesienie kosztów nowego regenerowanego katridża, ale moment ten zostanie maksymalnie odwleczony w czasie. Wydatki związane z jednorazową regeneracją są stosunkowo niskie. Kwestie ekonomiczne mają decydujący wpływ na wybór tej opcji.

Podróbkom mówimy stanowcze „nie”

Stanowczo odradza się z kolei używanie podróbek – nie jest to wyłącznie kwestia niespełnionej obietnicy najwyższej jakości. Wprowadzenie do obrotu podrobionych tuszów i tonerów przez nieuczciwych producentów jest niezgodne z obowiązującym prawem – narusza prawa własności intelektualnej. Dlatego zanim wybierzesz produkt zwróć uwagę na renomę i wiarygodność producenta.

Dla grafika zamiennik to za mało

Zakup materiałów eksploatacyjnych do wielofunkcyjnych urządzeń drukujących i skanujących generuje stałe, okresowe wydatki, które przedsiębiorstwa starają się maksymalnie ograniczać. Jedną z metod zmniejszenia kosztów druku jest zastąpienie oryginalnych tuszów i tonerów ich zamiennikami. Jednakże w przypadku firm z branży graficznej, w których jakość druku zdjęć i innych materiałów graficznych istotnie wpływa na jakość świadczonych usług i wykonywanej pracy, zamienniki się nie sprawdzą – z tej metody ograniczania kosztów eksploatacyjnych urządzeń biurowych mogą natomiast skorzystać kancelarie, biura, urzędy i inne jednostki organizacyjne, których pracownicy drukują głównie dokumenty.

Między ekonomią a jakością – Page Yield ważniejszy niż cena!

Tam, gdzie pojawia się potrzeba, wkrótce potem pojawia się towar lub usługa. Dążenie do ograniczenia kosztów druku zapoczątkowało rynek zamienników – ten kto decyduje się na kompatybilne tusze i tonery, powinien liczyć się z ukrytym kosztem, którym jest obniżona jakość. Bardzo pomocną wskazówką jest wskaźnik Page Yield. Jego wartość informuje konsumenta lub przedsiębiorcę o tym, ile stron można wydrukować korzystając z danego tuszu lub tonera (wartość ilości stron podawana jest przy 5% ich zadruku). Nietrudno się domyślić, że producenci najtańszych materiałów eksploatacyjnych do drukarek raczej nie chwalą się tym wskaźnikiem na opakowaniu, ponieważ jest on stosunkowo niski, chociaż są od tego wyjątki. Zamienniki bywają większe (bardziej pojemne) niż oryginalne wkłady i dzięki temu potrafią wydrukować więcej. Bywa jednak tak, że potrafią zaschnąć w połowie i nie wykorzystamy w całości ich możliwości wydruku – takie ryzyko. W obronie zamienników warto dodać, że oryginalne wkłady także potrafią zaschnąć.

Zachowaj czujność, a wydrukujesz i dobrze i tanio

Podsumowując, nie przekładajmy zatem ceny produktu wprost na koszt druku – zwracajmy uwagę na wydajność materiału eksploatacyjnego wyrażoną w omówionej wyżej wartości. Wyższa jakość determinuje wyższą cenę jednostkową produktu, ale w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że ze względu na wysoką wydajność koszt wydruku jednej strony będzie porównywalny do kosztu wydruku materiału za pomocą zamiennika dostępnego w niskiej cenie. Sugerujmy się także tym gdzie i od kogo kupujemy materiały eksploatacyjne. Wysokie zróżnicowanie cen kompatybilnych materiałów eksploatacyjnych jest z jednej strony korzystne, bo zapewnia nabywcom większy wybór. Z drugiej strony, wybór ten z powodu bardzo konkurencyjnych cen nie zawsze jest korzystny – także ekonomicznie. Skrajnie niska cena często idzie w parze z niebywale niską wydajnością – traci na tym użytkownik, który wpuszczony w maliny, jest skazany na częste wydatki i mierną jakość wydruku, dlatego zwracajmy uwagę na opinie w sieci na temat danego producenta. Lepiej kupić produkt o kilka złotych droższy ale markowy, niż tak zwany „no name” po którego zakupie nie mamy się do kogo zwrócić z reklamacją.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym inkhouse.pl, w którego ofercie można znaleźć wkłady drukujące do wielu popularnych drukarek laserowych jak i atramentowych. W skrócie inkhouse.pl to:

  • oryginalne i zamienne wkłady drukujące,
  • materiały eksploatacyjne do urządzeń HP, Epson, Brother, Samsung, Canon i innych,
  • wysyłka w 24h,
  • powiadomienie mailowe i SMSem o nadaniu paczki,
  • zamienniki marki własnej „Inkhouse”.

Warto odwiedzić sklep z tuszami i tonerami do drukarek inkhouse.pl.

 

Uwaga – artykuł sponsorowany. Tekst nie został przygotowany przez redakcję TechKiller.pl

 

Podziel się ze znajomymi: