Zasilacz UPS – zabezpiecz niezapisane dane i urządzenia przed spadkiem napięcia

Obawiasz się utraty cennych danych informatycznych, które nie zostały zapisane? Używasz do pracy urządzeń, które mogą ulec uszkodzeniu przy nagłym spadku napięcia w sieci elektrycznej. Podłącz je do zasilaczy UPS i w razie spadku napięcia miej czas na zapisanie danych i bezpieczne wyłączenie urządzeń.

Jak działa zasilacz UPS?

Zasilacze UPS to urządzenia, które podłącza się pomiędzy siecią elektryczną, a podłączonymi do niej urządzeniami. Rozwiązanie to ma na celu zapobiec nagłemu wyłączeniu się tych sprzętów, co mogłoby skutkować utratą niezapisanych danych lub nawet uszkodzeniem bardziej czułów urządzeń. W razie spadku lub całkowitego braku napięcia w sieci zasilacze awaryjne UPS utrzymają przez kilka minut urządzenie przy pracy, umożliwiając zapisanie danych i bezpieczne wyłączenie sprzętu.

UPS-y wyposażone są w akumulatory, które ładowane są nieustannie, kiedy zasilacze podłączone są do sieci elektrycznej. W tym celu stosuje się w nich prostownik, którego funkcją jest zmiana prądu zmiennego na prąd stały, czyli taki, który umożliwia ładowanie akumulatorów. Z drugiej strony znajduje się z kolei falownik, zamieniający z powrotem prąd stały w prąd zmienny, który zasila urządzenia elektryczne.

Jakie wyróżniamy rodzaje zasilaczy UPS

Wyróżniamy trzy rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS, które charakteryzują się inną zasadą działania. Każdy z nich dostępny jest w sklepie KompleksMedia.pl.

UPS on-line

Ten rodzaj zasilaczy UPS w zasadzie odcina urządzenia sieci elektrycznej i nieustannie zasila je za pomocą akumulatorów, które są bez przerwy ładowane. Zasilacze UPS on-line charakteryzują się dobrymi parametrami napięcia. Dlatego też przeznaczone są do awaryjnego zasilania większej liczby urządzeń lub urządzeń kluczowych dla pracy.

UPS off-line

Jest to tańsza opcja zasilacza UPS, która przeznaczona jest do zasilania wyłącznie jednego urządzenia, w dodatku takiego, które wykazuje odporność na wahnięcia wartości napięcia prądu elektrycznego. Dlatego też nie należy stosować ich w do zasilania kluczowych urządzeń dla pracy. W przeciwieństwie do zasilaczy on-line ten typ UPS-ów nie zasila urządzeń przez cały czas za pomocą akumulatora, ale przełącza się na zasilanie bateryjne automatycznie w momencie wykrycia spadku napięcia.

UPS line-interactive

Działanie tego rodzaju UPS-ów jest zbliżone do zasilaczy typu off-line, jednakże system sterujący umożliwia kontrolowanie fazy, napięcia oraz częstotliwości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest przełączenie na zasilanie bateryjne w momencie wystąpienia zerowego napięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dochodzi do przeskoku iskry, co wydłuża żywotność przekaźnika. Zasilacza typu UPS line-interactive doskonale zdają egzamin w użytku domowym.

Wybierz UPS o dostatecznej mocy

Moc zasilacza UPS powinna być wyższa niż łączna moc wszystkich urządzeń, jakie ma on zasilać.

Musisz jednak pamiętać o tym, że UPS-y nie są być stosowane jako alternatywne źródło zasilania, bowiem pojemność ich akumulatorów starcza zaledwie na kilkanaście minut. Stworzone zostały z myślą o tym, by w razie przerwy w dostawie prądu móc zapisać dane i bezpiecznie wyłączyć urządzenia.

Podziel się ze znajomymi: