CES 2016: AMD AM4 – zunifikowana podstawka dla Zen i APU

Nadchodząca i bardzo wyczekiwana architektura Zen pozwoliła AMD zmienić podejście do problemu podstawki procesora i zamiast trzech dostaniemy jedną – AM4.

Po latach dostarczania procesorów oraz APU na różne podstawki AMD zdecydowało się zrobić ukłon w stronę konsumenta i stworzyć podstawkę, która będzie współpracować z CPU z serii Summit Ridge oraz APU z serii Bristil Ridge.

amd-am4

 

Miliony osób odetchną z ulgą, nie tylko entuzjaści, lecz również osoby składające komputery, ponieważ skończy się możliwość zamówienia przez przypadek płyty ze złą podstawką.
James Prior, menadżer produktu, wiele razy podkreśla, że AMD słucha konsumentów i zmienia się tak, aby zaspokoić ich wymagania. Również nowo utworzony oddział Radeon Technologies Group trzyma się tego tonu, wypuszczając całkiem zmienione sterowniki.

AMD-ZEN

Nowa architektura Zen ma oferować 40% więcej instrukcji na zegar w porównaniu do Bulldozera, architekturę SMT, wsparcie dla DDR4, niższą temperaturę pracy oraz litografię 14 nm. Pierwsze procesory oparte na Zen powinny wejść na rynek w czwartym kwartale 2016.

 

Źródło, fot.: PcWorld

Podziel się ze znajomymi: