AMD Radeon Pro SSG – Polaris połączony z M.2 SSD

Wczoraj na konferencji SIGGRAPH firma AMD miała swoje pięć minut i podczas wydarzenia Capsaicin główny architekt oraz starszy wiceprezydent grupy Radeon Technologies zaprezentował kartę Radeon Pro, która jest prawdziwie wyjątkowa. Karta nazwana Radeon Pro Solid State Graphics (SSG) oferuje złącze M.2, aby dodać NAND SSD, który ogromnie zwiększa pamięć dostępną dla karty graficznej.

Wszystkie detale nie są jeszcze znane, lecz wiadomo już, że karta używa układu Polaris 10 i posiada dwa sloty PCI-E 3.0 M.2 na dyski SSD. Dyski te współpracują z GPU tak, aby zapewnić większą przepustowość oraz dodatkowy magazyn danych. Na razie mówi się o maksymalnie 1 terabajcie pamięci NAND, co jest najprawdopodobniej ograniczeniem slotu M.2 PCI-E 3.0.
radeonprossg
AMD tłumaczy, że takie rozwiązanie ma wyeliminować problem dzisiejszych profesjonalnych kart graficznych, czyli pamięć. Najmocniejsze obecne rozwiązania posiadają maksymalnie 32 GB pamięci, jest to dużo, ale nie zawsze wystarczająco. AMD zaprezentowało to na przykładzie edycji filmu 8K. Link do nagrania: RadeonPro Twitter.

Obecne karty graficzne mogą korzystać z pamięci RAM, ale nie jest to najszybsze rozwiązanie. Bezpośrednio podpięte dyski mogą wyeliminować wszelkie problemy z przepustowością oraz ilością pamięci. W porównaniu do zwykłych metod ta powinna oferować duży skok w wydajności. Zarządzanie taką pamięcią odbywa się przez sterowniki oraz oprogramowanie, więc deweloperzy będą musieli to specjalnie zaprogramować, ale może się to jeszcze zmienić do premiery.

W tym momencie Radeon Pro SSG przez AMD traktowany jest jako produkt beta, który będzie sprzedawany jedynie deweloperom, z pełną dostępnością planowaną w 2017 roku. Z tego, co wiemy, zestawy dla deweloperów są już gotowe i dostępne od razu w cenie 9999 dolarów.

Źródło, fot.: AnandTech 

Podziel się ze znajomymi: