AMD Radeon RX 480 – znamy wstępną specyfikację oraz cenę

amd-radeon-rx-480-2

Na trwających obecnie targach Computex firma AMD zgodnie z przewidywaniami zaprezentowała karty graficzne zbudowane w oparciu o nową architekturę Polaris. Na pierwszy ogień poszedł model Radeon RX 480.

AMD Radeon RX 480 nie jest najmocniejszym reprezentantem rodziny Polaris, jest to karta zaprojektowana z myślą o jak najkorzystniejszym stosunku ceny do wydajności oraz tak, żeby zapewnić graczom najwyższą możliwą wydajność w rozsądnej cenie. Amerykanie deklarują również, że karta pozwoli bez problemu zasmakować wirtualnej rzeczywistości.

amd-radeon-rx-480-1

Karta charakteryzować ma się przepustowością na poziome 5,5 TFLOPS, co po przeliczeniu (czysto teoretyczne rozważania) powinno się przełożyć na 2304 procesory strumieniowe tankowane zegarem ~1200 MHz. Wydajnościowo nowy akcelerator powinien więc plasować się gdzieś pomiędzy R9 390, a R9 390X. RX 480 do swojej dyspozycji ma mieć 8 GB pamięci GDDR5 z szyną o przepustowości 256 bitów. Nie można być obojętnym także na energooszczędność nowego akceleratora. Producent chwali się zwiększeniem tego współczynnika aż niemal trzykrotnie względem poprzedniej generacji. Wydaje się, że nie są to słowa bez pokrycia, bo Radeon RX 480 wykonany w 14-nanometrowym procesie technologicznym FinFET wymaga do prawidłowej pracy podpięcia zaledwie jednej wtyczki sześciopinowej, co w połączeniu z zasilaniem bezpośrednio ze slotu PCI-E daje TDP na poziomie około 150 W.

amd-radeon-rx-480-5

amd-radeon-rx-480-6

Jeżeli chodzi o design konstrukcji referencyjnej, to na pierwszy rzut oka widać, że karta czerpie garściami z wyglądu chłodzenia R9 Fury. Mamy tutaj do czynienia z typowym turbinowym coolerem utrzymanym w czarnych barwach z czerwonym napisem RADEON. O temperaturę i głośność pracy chłodzenia powinniśmy być raczej spokojni, zważywszy na bardzo niskie TDP.

amd-radeon-rx-480-3 amd-radeon-rx-480-4

Na panelu z wyjściami wideo znajdziemy trzy złącza DisplayPort kompatybilne ze standardem 1.3/1.4 oraz port HDMI (na razie nie wiadomo jaki, ale można przypuszczać, że jest to HDMI 2.0b). Co się tyczy technologi, to nowy Redeon oferuje 100% wsparcie dla DirectX 12, a co za tym idzie również dla Async Shaders. Obecność portu DisplayPort 1.4 determinuje także obsługę HEVC i wyświetlaczy HDR.

Najciekawsza jest dla wielu osób jednak cena, a ta prezentuje się, dość powiedzieć, przystępnie. Nowy akcelerator AMD został wyceniony bowiem na 199 dolarów.

Na koniec ciekawostka – porównano bowiem wydajność dwóch Radeonów RX 480 pracujących w CrossFire do pojedynczego GTX 1080, a na grafice poniżej prezentacja wyników, jakie według AMD otrzymano. 😉

amd-radeon-rx-480-7

 

Źródło, fot.: videocardzoverclock3d

Podziel się ze znajomymi: