Apple iOS 9 zapowiedziany

Na konferencji WWDC 2015 Apple zaprezentowało światu swoje nadchodzące wersje systemów, wśród których znalazł się np. desktopowy El Capitan i oczywiście iOS 9 na urządzenia mobilne. Właśnie na tym drugim skupimy się dzisiaj.

iOS 9 zapowiedź

Jakie nowości wprowadzi iOS 9? Przede wszystkim dostaniemy o wiele mądrzejszą i bardziej przewidującą asystentkę Siri. Na podstawie naszych działań wie, kiedy uruchomić odtwarzacz muzyki, rozumie więcej i może więcej, również nasza lokalizacja nie będzie tajemnicą dla asystentki.

Aplikacje natywne, o których również była mowa, będą innowacyjne i współpracujące z całym systemem. Chodzi o apki takie jak mapy, newsy ze świata czy notatki.

Posiadacze iPadów również mają powody do zadowolenia, bowiem i tutaj Apple stara się ulepszać swój system jak tylko może. W końcu możliwe będzie korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie, umieszczonych obok siebie na ekranie. Obie będą aktywne, a rozmiar ich okna będziemy mogli zmieniać wedle potrzeb. Do tego funkcja picture-in-picture umożliwi „przypięcie” do wierzchu ekranu oglądanego wideo, które będzie tam niezależnie od otwartych aplikacji i zniknie dopiero wtedy, gdy sobie tego zażyczymy.

iOS 9 zapowiedź iPadPoprawie ma ulec również czas pracy na baterii, który według zapewnień, ma się wydłużyć o godzinę. Jeśli natomiast skorzystamy z opcji oszczędzania energii, na akumulatorze podziałamy do nawet trzech godzin dłużej. Brzmi nieźle.

Jak z kompatybilnością nowego systemu?

iOS 9 zapowiedź kompatybilnośćiOS 9 zadebiutuje we wrześniu bieżącego roku, a wprowadzająca go aktualizacja ma ważyć 1,3 GB.

Zapowiedziano również nową usługę – Apple Music, czyli aplikację, która za pomocą streamingu odtwarza na naszym urządzeniu muzykę. Czy Spotify i Dezeer będą mieli nowego rywala w walce o klientów? Usługa ma działać tak samo jak konkurencja – mamy mieć możliwość słuchania muzyki bez konieczności pobierania jej na swoje urządzenie. Będziemy mogli tworzyć playlisty, słuchać stacji radiowych (np. Beats One, które ma się różnić od innych tym, że zamiast zwykłej playlisty będzie to prawdziwe radio, z prawdziwymi DJ’ami, czy też śledzić co się dzieje w świecie gwiazd (usługa Apple Connect). Apple Music będzie darmowe w ramach okresu testowego przez 3 miesiące. Potem, aby nadal korzystać z aplikacji, trzeba będzie zapłacić 10 dolarów lub 15 jeśli korzystamy z trybu rodzinnego (maksymalnie sześć osób). Premiera tejże aplikacji wcześniej niż iOS 9, bo już 30 czerwca.

Są tutaj jacyś posiadacze „jabłek” i chcą się z nami podzielić swoją opinią na temat nadchodzącego systemu?

 

Źródło, fot.: Techradar

Podziel się ze znajomymi: